Arife Çelik Köşe Yazısı
210 okunma

Arife Çelik Köşe Yazısı

ABONE OL
11 Mayıs 2024 13:31
Arife Çelik Köşe Yazısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANNE” bu kelime her seferinde kalbimi eriterek içime akar gider..

Şimdiden bütün annelerin bu özel gününü içtenlikle kutluyorum. Bugünkü yazımda sizlere biraz anneleri anlatmak istiyorum. Her ne kadar tarifi olmasa da…

Biz anneliği annelerimizden öğreniriz. Doğduğunuz gün sizi şefkatle sarıp sarmalayan, yere göğe koyamayan, öpmelere doyamayan, sizi canından çok seven herşeyin üstünde bir anneye sahipseniz eğer, bu dünyanın en şanslı insanlarından birisiniz demektir. Gelecekte siz de çocuklarınıza çok iyi bir anne olma potansiyeline sahipsiniz demektir. Yani sadece siz değil, sizden sonraki kuşakların da kaderi güzel olacak demektir.

Biz kadınlar yalnızca doğurmakla kalmıyor, aynı zamanda o çocukların kaderini de bir ölçüde değiştirebiliyoruz. Ve bu kader kuşaklar boyu rol model yoluyla devam ediyor. Yani demem o ki bizler birer aynayız.

Anneliğin çetrefilli yanları, çıkmaz sokakları, bitmez geceleri, sönmez ateşleri var. Karmaşık, dolu dolu bir şey annelik. Sızısı var. Neşesi var. Öyle hemen kolay anlaşılamaz ve anlatılamaz. Herkes bir anneden geldi, bunda hem fikiriz tabiki. Dünyadaki herkes bir anneden doğdu. Hepimizin annesi var. Bu da bayağı bir anne eder. Milyarlarca kadın şu ya da bu sebeple anne olmayı seçmiş. Anne olmayan kadınların da bir annesi var ama. Anne hayatın kökü çünkü. Doğaya da anne diye seslenmemiz bundan. Dünya da anne. Kendini anlatırken nasıl kurarsan kur cümleni, annenden muhakkak bahsetmiş olursun. Bazen anneme istemeden kırıcı davrandığımda, hemen oğlumun da bana öyle davranacağı günü düşünüp üzülüyorum. Kalbi kırılmaz sanılıp, hep kalbine ateş edilen insana ne denir, anne. İşte yarın Anneler Günü diye, yine oturup anneliği düşündüm.

Annemin de en çok kullandığı sözlerdendir “Ana olunca anlarsın.”08 Temmuz 2018’ den beri senin bu sözünü çok iyi anlıyorum anne. Bak annem, anne oldum bende. Dünyanın en güzel duygusu ama en zor işiymiş meğer. Çocukken oynadığımız evciliklerdeki gibide değilmiş. Bir canı büyütmek, onu her şeyden sakınmak, korumak, kollamak. Eve geç gelince şimdi bize neden kızdığını daha iyi anlıyorum. Şimdi ben gece oğlum azıcık fazla uyusa, kalkıp bakıyorum acaba bir şey mi oldu diye. Meğer endişelenmekmiş anne olmak.

“Bana, okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız söyleyeyim: Annemdir.” diyen Abraham Lincoln’nun da dediği gibi bizlerin kitabı da sizlersiniz güzel anneler. Umarım çocuklarımız içinde okuyabilecekleri en güzel kitap bizler olabiliriz .Şimdi ne yaparsak ya da kalemin yettiği kadar size ne yazsak da hakkınız ödenmez. Annelerin günü bir güne sığmaz ama belki hislerimizi anlatmaya yetebilir diye düşündüm.

Canım anneler, doğurmamış ama kalbinde büyütenler, anne adayları, tüm kalbimle kutluyorum. Sadece bugün değil her gün bizimdir..

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP