Mardin’de Anadolu Basını Buluşmaları
155 okunma

Mardin’de Anadolu Basını Buluşmaları

ABONE OL
22 Aralık 2023 10:13
Mardin’de Anadolu Basını Buluşmaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mardin’de Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Mardin Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde düzenlenen “Anadolu Basın Buluşmaları “na katılan gazeteciler Mardin’in Tarihi ve kültürel değerlerine hayran kaldı.

Mardin’de düzenlenen “Anadolu Basın Buluşmalarına” Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Sefa Özdemir, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Cem Kaytan, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı Vahap Şehitoğlu, Mersin internet Gazeteciler Cemiyet Genel sekreteri Uğur Özgür, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Nihat Mazmanoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İlyas Bayraktar, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Üstün Tuncer, Aydın Federasyon Başkanı Yardımcısı Cem Ulucan, Muğla İnternet Gazeteciler Derneği Başkanı Hürmüz Seda Köktener, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Nazilli Cemiyet Başkanı Ümit Özmen, Anadolu İnternet Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Arif Kurt, Siirt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Durak, Diyarbakır Medya Derneği Başkanı Mesut Fidançiçek ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Özdemir, Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı ve Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Tahir Gülebak, Kilis Basın Cemiyeti Başka Başkanı Abdullah Alpdağ katıldı.

Tarihi Mekanlarına Hayran Kaldılar

Anadolu Basın Buluşmalarının ilk gününde bölgelerim turizmini, ekonomik kalkınmasını ve gazetecilerin mesleki sorunlarını masaya yatıran gazeteciler, ardından tarihi ve turistik mekanlarını gezdi. Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti, Nusaybin Mor Yakup ve Zeynel Abidin cami etrafında oluşan inanç parkını gezen gazeteciler, Beyazsu üzerinden Midyat’a geçti.

Bagok Dağlarında Pizza Keyfi

Daha önce adı terör ile anılan Bagok dağlarında, milyonlarca lira harcanarak Uçköy (Akrah)ta hizmete açılan İzla Pizaraia tesislerinde dinlenen gazeteciler pizza yedi, Uçköy ve Elbeğendi köylerinde kesme taştan yapılan evlere hayran kaldı.

Midyat’tan Telkari Gümüş aldılar

Midyat İlçesinde tarihi ve turistik mekanları gezen gazeteciler, kuyumcular çarşısında telkâri gümüş ziynet eşyası aldılar.

Mardin’de alışveriş yapan ve tarihi mekanları gazeteciler, yoğun geçen iki günün ardından kentten ayrılacaklar.

Kapsamlı ve yararlı bir buluşma oldu.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, “Anadolu Basın Buluşmalarının” ülkenin yerel ve yaygın basında geniş yer aldığına dikkat çekerek “Türkiye’de belki de bir ilk. Gazeteciler bölgelerinde kalkınmayı ekonomik ve turizm hareketleri ile önündeki engelleri ve mesleki sorunlarını bir arada masaya yatırdı. Farklı bölgelerden gelen gazeteciler, hem kaynaştı hem de birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldu. Bölgelerarasındaki ön yarganın bu tür buluşmalarla ortadan kalkacağına inanıyorum. Dolu dolu 3 gün geçirdik. Emeği ve desteği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP