Nazilli Cumhuriyet Kadınları Derneğinden ‘Pembe Otobüs’ Protestosu!
457 okunma

Nazilli Cumhuriyet Kadınları Derneğinden ‘Pembe Otobüs’ Protestosu!

ABONE OL
21 Mart 2024 19:59
Nazilli Cumhuriyet Kadınları Derneğinden ‘Pembe Otobüs’ Protestosu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart yerel seçimler kapsamında bazı partilerin belediye başkan adayları tarafından kadınlar için “pembe otobüs”, “pembe vagon” gibi vaatlerin dile getirilmesi üzerine Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şubesi bir basın açıklaması yaparak ‘pembe otobüs’ vaatlerini protesto etti.

Nazilli Belediye Meydanı’nda Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şubesi tarafından bazı siyasi partilerin ‘pembe otobüs’, pembe vagon’ gibi vaatleri protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı ÇKD Başkanı Nazilli Şube Başkanı Selma İkiz yaptı.

”YARIN ESAS GİDECEĞİ DURAĞI BİZ BİLİYORUZ”
Başkan Selma İkiz yaptığı açıklamada, Pembe otobüs konusu aslında yeni olmadığı 10 yıldır dillendirildiğini belirtti. İkiz devamında, “Kadınların toplu ulaşımda rahat etmeleri bahanesiyle ortaya atılan pembe otobüs fikrinin akılla mantıkla bağdaşır hiçbir yönü bulunmuyor. Belediyelerin toplu taşıma araçlarında kadın, erkek, yaşlı, çocuk tüm yurttaşlarımızın rahat etmesini sağlamak görevi varken ve bunun için araç ve sefer sayılarını artırmak gibi mantıklı bir çözüm ortada iken, bazılarının kadınlara özel pembe otobüsleri ortaya sürmesi nasıl açıklanabilir? Pembe otobüsle sözüm ona rahat ettirilen kadının otobüsten inince rahatı nasıl sağlanacak, bunu anlayabilirsek, pembe otobüs mantığını da kavrayabiliriz. Pembe otobüsten inen kadınlar pembe markete mi gidecek, pembe okula mı pembe hastaneye mi pembe iş yerine mi gidecek? Acaba şehrin yarısı pembe mi olacak? Kadın ve erkek şehirde ayrı ayrı mı yaşayacak? Aslında bunlar da önerilmemiş değildir. Kadın hastaneleri, kadın üniversiteleri, kız ve erkek çocukların ayrı okullarda okutulması… Hepsi hafızamızdadır. Bugün kadınların toplu ulaşımda rahat etmesi bahanesiyle gündeme getirilen pembe otobüsün, yarın esas gideceği durağı biz açıklıyoruz: Kadınlarımız pembe otobüslerle kafeslere sokulacak. Pembe otobüs ancak yaşamdan sıyrılmış ve kafeslere konmuş kadın için anlam taşıyabilir. Bunu özellikle pembe otobüsle kandırılan kadınlarımıza söylüyoruz. Pembe otobüsü öneren partilerin ortak noktaları laik, üniter Türkiye Cumhuriyeti ile kavgalı olmaktır. Bunlar, küresel emperyalist sistemin beslediği bölücülük ve irticadan paçalarını kurtaramıyorlar. Önerdikleri pembe otobüsle de kadını ötekileştirmenin, kadınla erkek arasına duvar örmenin, kadını da erkeği de aşağılamanın, kısaca milletimizi iyice bölüp kutuplaştırmanın yolunu açmaya çalışıyorlar” dedi.
”KADINLARIMIZ GERİCİLİĞE GEREKEN CEVABI VERECEKTİR”
Milletimizin Türk kadının başarısıyla gurur duyduğunu belirten İkiz;”Bilmezler mi ki kadınlarımız fabrikada, laboratuvarda, sanatta, sporda, tarlada, yaşamın her yerinde erkekle beraber çalışarak, üreterek varlıklarını ispat edeli çok oldu. Milletimiz Türk kadınının üstün başarılarıyla gurur duyuyor. Sporda altın madalyalara doymayan kadınlarımız; akademide, sanatta dünya çapında tanınan kadınlarımız; en ücra köylerde çocuklara kendini adayan kadın öğretmenlerimiz! Her biri büyük önderimiz Atatürk’ün gösterdiği tam bağımsız, aydınlık Türkiye hedefine koşuyor. Emperyalist kıskaçtan kurtulmak için mecbur olduğumuz milli üretim seferberliği kapımızdadır ve üreten Türkiye’de kadınlarımız saf tutmaya hazırdır. İşte küresel sistemin de, bu sistemin yönlendirdiği partilerin de esas korktuğu Türkiye’deki büyük değişim iradesidir. Bu yerel seçimde kadınlarımız pembe otobüs rumuzlu gericiliğe gereken cevabı verecektir” ifadelerine yer verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP