Resmi Gazete’de yayımlandı! İlaç fiyatlarına yeni düzenleme
188 okunma

Resmi Gazete’de yayımlandı! İlaç fiyatlarına yeni düzenleme

ABONE OL
14 Aralık 2022 10:21
Resmi Gazete’de yayımlandı! İlaç fiyatlarına yeni düzenleme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında avro kurunda yüzde 36,77’lik artış yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, “İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı” ifadesini kullandı.

Günlerdir gündemde olan ‘ilaç temininde sıkıntı’ konusuna dair açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde çözümün ilk adımlarını hep birlikte görmüş olacağız” demişti. Bu açıklamanın ardından ilk adım atıldı. Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı kararına göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk lirası cinsinden 1 euro değeri Aralık ayında yüzde 36,77 artırıldı. Artışla fiyat korumalı ürünlerde barem değeri 37,10 lira oldu. Diğer ürünlerde ise barem değeri 19,39 lira oldu.

Temmuz ayındaki düzenlemeyle bu değerler fiyat korumalı ürünler için 27,13 lira olmustu. Diğer ürünlerde ise 14,18 liraydı.

Söz konusu artış ve yeni barem değerleri, bu kararın yayım tarihinden bir gün sonra geçerli olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP