TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNYAĞI NAZİLLİ’DE
152 okunma

TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNYAĞI NAZİLLİ’DE

ABONE OL
10 Ocak 2023 11:20
TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNYAĞI NAZİLLİ’DE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNYAĞI NAZİLLİ’DE

Uzun yaşamın sırrı olarak bilinen; kutsallığın, bolluğun, bereketin, adaletin, sağlığın, barışın, arınmanın ve yeniden doğuşun sembolü olan zeytin için Nazilli’de hasat zamanı başladı.

İlçede her yıl binlerce kişi 40 bin yıl önce insanlığa armağan olarak ilk defa Ege topraklarında yetişen zeytinin hasadı için sabah erken saatlerde yola çıkıyor.

Kur’an-ı Kerim, İncil ve Tevrat’ta kutsal ağaç olarak nitelendirilen, İlyada Destanı’nda şair Homeros’un zeytinin ölümsüzlüğünü “Ben herkese aidim ve kimseye ait değilim, sen gelmeden önce de buradaydım, sen gittikten sonra da burada olacağım” diyerek anlattığı zeytin, Nazilli’nin en büyük geçim kaynaklarından biri.

“İÇ İÇİN GÜZELLEŞSİN, SÜR DIŞIN GÜZELLEŞSİN”

Doğanın bu topraklara cömertçe sunduğu mucizelerden biri zeytin ve zeytinden üretilen şifa kaynağı, bin bir türlü faydası olan Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağı Nazilli’de üretiliyor.

Bugüne kadar pek çok araştırmaya konu olan Nazilli’de uzun yaşamın sırrını ise köylü kadınlar “İç için güzelleşsin, sür dışın güzelleşsin” diyerek her gün zeytinyağı tüketimlerine bağlıyor.

Türkiye’nin en kaliteli ve rekoltesi yüksek zeytinlerinin Nazilli’de yetiştiğini söyleyen üreticiler; bölgenin iklim koşullarının, yer altı sularının ve binlerce yıllık zeytin ağaçlarının büyük etken olduğu konusunda hemfikir.

YOL ÇALIŞMALARIYLA ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLİYOR
Eycelli Mahallesi’nde yol çalışmalarını denetlediği esnada zeytin üreticileri ile sohbet eden Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan; “Zeytin hasadı yapan hemşehrilerimizle bir araya geldik. Biz tarlaya giden bu yolların yapımında, tarımsal üretime destek vermek amacıyla büyük çaba sarf ediyoruz. Yolların yapımı, istinat duvarlarının oluşturulması, yol güvenliklerinin sağlanması ile ilgili ciddi gayretlerimiz var. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ZEYTİN HASADI SOSYAL YAPININ GÖSTERGESİ
Zeytin hasadının kadın erkek demeden tüm aile bireyleri ile birlikte yapıldığını söyleyen Başkan Özcan; “Herkes birbirine imece usulü destek veriyor. Bu bizim sosyal ve kültürel yapımızı ve devamlı olarak gelişimimizi gösteriyor. Nazillimize büyük katkı sağlıyorlar. Bin, 2 bin yaşında ağaçlarımız var. Bu araçlar tarımın devamlılığını gösteriyor. 2 bin yıldır bu zeytin ağacı insanlığa katkı sağlıyor” sözlerini kaydetti.

UZUN YAŞAM’IN SIRRI NAZİLLİ’DE
Nazilli’de uzun ve sağlıklı yaşamın hem beslenme alışkanlıkları hem de insanların hayata bakış tarzı ile ilişkili olduğunu dile getiren Özcan; “Biz Nazillililer uzun yaşıyoruz ve uzun yaşamımızın sırlarından bir tanesi ölmez ağacı olarak bilinen zeytini tüketmemiz. Ülkemizin en kaliteli zeytinyağı Nazilimizde üretilmektedir. Bütün vatandaşlarımızı Nazilli’de üretilen zeytinyağlarını tüketmeye davet ediyoruz. Uzun yaşamın kaynaklarından bir tanesi zeytinyağı olduğu gibi aynı zamanda halkımızın hayata bakış açısını gösteren Kübra teyzemizin sözlerinden bir tanesi; ‘eşeğimi kaybederim, neşemi kaybetmem” diyerek uzun yaşamın sırlarını paylaştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP