https://aydinhalkhaber.com/wp-content/uploads/2023/02/png_20230220_201906_0000.png
Vali Aksoy’dan ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü” mesajı
145 okunma

Vali Aksoy’dan ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü” mesajı

ABONE OL
7 Mart 2023 22:57
Vali Aksoy’dan ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü” mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla bir mesaj yayımladı.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Bugün dünyada kutlanan en anlamlı günlerden birisi olan ‘Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Kadınların talep ve özlemlerini kararlılıkla dile getirdikleri, bugüne kadar bu yolda büyük mesafe aldıkları bir sürecin başlaması, 8 Mart’ ın Dünya Kadınlar Günü olarak kabul görmesiyle hız kazanmıştır.

Kadınların eşit haklar ve imkânlar elde etmek için uzun yıllar verdikleri mücadele sonucu, dünya kamuoyu, kadınların talepleri konusunda giderek daha duyarlı hale gelmiş, demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle birlikte kadın hakları mücadelesinde de ciddi mesafeler katedilmiştir. Bugün kadın haklarının uygulanmasında ulaşılan seviye, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen unsurlar arasında sayılmaktadır. Aynı zamanda bir toplumun kadına sunduğu hak ve sorumluluklar, verdiği önem ve duyduğu saygı o toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişmenin de temel ölçütlerinden sayılmaktadır.

Ne mutlu bize ki, milletçe, tarih boyunca her zaman kadınları baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir medeniyetin mirasçılarıyız. Tarihin her döneminde erkekler ile omuz omuza verip, hayatın her aşamasında görev alan Türk kadını özellikle Milli Mücadele döneminde sergilediği özverili, fedakar ve vatansever davranışıyla destanlaşmıştır” dedi.

“Ülkemizde Osmanlının son döneminde modernleşme hamleleriyle başlayan kadın hareketleri Cumhuriyetle önemli bir ivme kazanmış, medeni kanunun kabulü ve 1934 yılında seçme seçilme hakkının dünyadaki birçok ülkeden önce tanınmasıyla kadınlarımız bugünkü statüsüne kavuşmuştur” diyen Vali Aksoy mesajını şu ifadeler ile sürdürdü;

“Bu süreçte birçok kadınımız çabalarıyla ve başarılarıyla öncü ve örnek olmuştur.

Günümüzde de Türk kadını hemen her sektörde görev almakta, iş hayatından siyasete, sanattan spora birçok alanda uluslararası başarılara imza atmaktadır. İlimizde de, kadınların gerek kamu ya da özel sektörde çalışarak, gerekse kendi imkanları ve emekleriyle üretime katılmaları memnuniyet vericidir. Anne, eş ve kardeş gibi en yüce unvan ve değerleri uhdesinde barındıran kadınların eğitimli, açık fikirli, düşünen, sorgulayan, üretime ve yönetime aktif bir şekilde katılan bireyler olmaları ülkemizin aydınlık geleceği açısından son derece önemlidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.