X
Altın Fiyatları Yükselişe Geçti!
195 okunma

Altın Fiyatları Yükselişe Geçti!

ABONE OL
29 Kasım 2023 17:05
Altın Fiyatları Yükselişe Geçti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın fiyatları hızlı bir yükseliş hareketi başlattı. Ons altın 7 ayın zirvesine çıktı. Gram altın her gün rekor kırarak 2000 liraya doğru emin adımlarla ilerliyor. Tüm piyasanın beklentisi altının gram fiyatının 2000 lira seviyesine erişeceği yönünde. Peki ama ne zaman? Uzman isimler tek tek gram altın tahminlerini açıkladı.

Değeri ons altın ve dolar/TL’nin fiyatına göre hesaplanan gram altın, rekor üzerine rekor kırmayı sürdürüyor. Buna katkı daha çok ons altın tarafında yaşanan yükseliş olurken, diğer taraftan dolar/TL’de görülen rekor seviyeler de gram altın fiyatını destekliyor. Uzmanlar, gram altında yükselişlerin devam edeceğini belirtirken, düşüşlerin ise alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğinin altını çiziyor. Gram altında hem kritik hem de psikolojik seviye olan 2000 TL’nin test edileceği noktasında birleşen uzmanlar, ne zaman gerçekleşeceği konusunda ise ayrışıyor.

FED MART’TA FAİZ İNDİRİMİNE BAŞLAYABİLİR

Ekim ayında 1810 dolara kadar gerileyen ons altın, İsrail-Filistin savaşının çıkmasıyla yönünü yukarı çevirdi ve beklentilerden de hızlı gerileyen ABD enflasyon verisi sonrası yükselişini hızlandırdı. Dün ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin ‘faiz indirimi’ni telaffuz etmesiyle ons altın 2052 dolara kadar çıkarak yaklaşık 7 ayın zirvesini test etti. Ons altının tarihi zirvesi, Mayıs ayında gördüğü 2078 dolarda bulunuyor. Sarı madende asıl hikâyenin ise, Fed faiz indirimlerine başlayınca yazılması bekleniyor. Şu andaki piyasa fiyatlamalarında Fed’in gelecek iki toplantıda politika faizini sabit tutmasına kesin gözüyle bakılırken, bankanın yüzde 40 ihtimalle Mart’ta faiz indirimlerine başlayabileceği tahmin ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP