Herkes Bunu Merak Ediyor, KYK Borçları İçin Masada 2 Formül Var
148 okunma

Herkes Bunu Merak Ediyor, KYK Borçları İçin Masada 2 Formül Var

ABONE OL
16 Temmuz 2022 11:36
Herkes Bunu Merak Ediyor, KYK Borçları İçin Masada 2 Formül Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KYK borçlarına gelen faizler sonrasında gençler büyük tepki gösterirken hükümet gelen tepkilerin ardından harekete geçmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısından sonra yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğrencilerin KYK borçlarına yönelik “Faizleri ödemeyin” çağrısının ardından iktidar, KYK borçlarında yeni bir düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kredi ve Yurtlar Kurumu ile borçlar üzerine yaptığı çalışma tamamlandı. Çalışmanın ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Temmuz’da kabine toplantısı sonrası açıklayacak. Ancak çalışmada iki formülün masaya yatırıldığı belirtiliyor. Bunlardan ilkini KYK burslarında anapara üzerine eklenen faiz üzerinden yapılacak bir indirim oluşturuyor. KYK burslarında da “anapara üzerinden alınacak faiz oranına bir sınır belirlenmesi” öngörülüyor.

ANAPARADAN TAVİZ YOK

Bir diğer formülün ise “sıfır faiz” olduğu ileri sürülüyor. Buna göre yapılan çalışmayla öğrencilerden yalnızca anapara talep edilecek. “Öğrencilerin artan enflasyondan etkilenmemesi ve mağdur olmamaları için böyle bir düzenlemenin gelebileceği” belirtiliyor. KYK borçlarında anaparadan taviz vermeyeceği de tahmin ediliyor.

2

‘FAİZE EZDİRMEYİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün KYK borçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, “İlk kabine toplantımızdan sonra KYK borçlarıyla ilgili açıklama yapacağız. Biz gençlerimizi faize ve enflasyona kurban etmeyiz. Milletimizin sıkıntısını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal. Harçları kim kaldırdı? Biz kaldırdık” dedi.

İCRALIK OLANA AF GELEBİLİR

Türkiye’de bugün 5.5 milyon öğrencinin KYK borcunun olduğu ve borcu bulunan bu öğrencilerin 400 bininin ise icralık olduğu belirtilirken, iktidarın icralık olan öğrencilere yönelik de “yapılandırmaya gidebileceği, af çıkabileceği” değerlendiriliyor.

BAKAN KASAPOPLU: HER ŞEY HAZIR

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da KYK borcu ile ilgili düzenlemeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. CNN Türk’te katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Kasapoğlu, “Faiz ise faize en karşı biziz” diyerek uygulamanın faiz olmadığı vurgusunu yineledi ve şöyle konuştu:

“351 sayılı yurt hizmetleri kanunundaki fiyat endeksli gelişen bir uygulamadır. Hiçbir konjonktüre öğrencilerimizi kurban etmeyiz. Öğrencilerimiz ve ailelerinin ferahı için gerekeni yapacağız. Her şey hazır, cumhurbaşkanımız Kabine sonrası açıklayacak.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP