İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner Nazilli’de Noktayı Koydu
519 okunma

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner Nazilli’de Noktayı Koydu

ABONE OL
18 Kasım 2022 17:48
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner Nazilli’de Noktayı Koydu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, sürekli parti içi çekişmelerle gündeme gelen Nazilli İlçe Teşkilatı’nda basın açıklamasında bulundu. Delegelerden beklediği desteği bulamayan İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Bingül, görevinden istifa etti. Bingül, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı hedef gösterdi. Suskunluğunu bozan Kürşat Engin Özcan, yaptığı basın açıklamasıyla Mehmet Bingül ve eski İlçe Başkanı Cihat Öztürk’ü yerden yere vurdu.

Başkanlık krizinin yaşandığı Nazilli’ye gelen Recep Taner; “40 gün kadar önce Mehmet Bingül ilçe başkanı olarak atandı. Kendisi görevine devam ederken kendisi delege seçimlerini gerçekleştirdi. En ufak bir itiraz gelmedi. Kongreye gittiğimiz ortamda kendisini bazı rahatsızlıkları olduğunu fark ettik. Aydın’da görüştük ve şunu rica ettik; ‘Ben istifa edeceğim’ dedi biz de kabul etmedik. Kongreye kadar görevine devam etsin istedik. Buna rağmen ikna olmamış, ertesi günü basın toplantısı yapacağı haberini aldık. Nazilli’de İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel’in katıldığı bir programımız var. Böyle bir günde, içeride iç mücadele var görüntüsü olduğunun gösterecek bir toplantıyı yapamamasını istemiştik.

Teşkilatlara müdahale ediyor noktasındaki konusu. Belediye Başkanına ben de söyledim. Teşkilat işlerine müdahale etmemesi de gerekiyor. İYİ Parti Belediyesi mutlaka destek verecekler ama rakip çıkarma ortamı İYİ Parti’nin arzuladığı bir şey değil. Muhittin Çetin beyin başkanlığında İl Teşkilatı’ndan arkadaşlarımız ekip olarak kongreyi yapacaklar. Atama yönetimlerde ilçe başkanı istifa ettiği anda yönetim münfesih duruma düşer. 1 Aralık’ta kongremizi yapacağız.

Bizi en fazla rahatsız eden şey. Genel Başkanımız gece gündüz çalışırken aşağıda iç mücadele verilmesine kesinlikle karşıyız. İl Teşkilatı olarak sayın başkanımıza sarf edilen sözlerin haklı olmadığını düşünüyoruz. Bizim baktığımız pencerede Nazilli’de sıkıntılar yaşanmış olabilir, başkanlar değilmiş olabilir. Bu siyasette olağan şeyler. Biz yeni bir partiyiz. Tabiki aksaklıklar olacak. Şundan eminiz; İYİ Parti’de demokrasiyi tam olarak sürdürüyor. Parti içi çekişmeler olacak ama kan davası haline gelmeyecek. Dışa vereceğimiz mücadeleyi içe vererek kendimize zarar vermemeli Bu mesele kapanmıştır. Mehmet Bingül, yanlış yapmıştır. Gerek yoktu. Kongreye kadar gidecekti. Kongre günü görevini devredecekti.

Şu anda kongreye giden bir partinin böyle bir noktada yeni seçilecek olan il yönetimi, kongre süreciyle ilgili karar verir. Disiplin süreci gerekiyorsa onu da yeni yönetimin karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Mehmet Bingül ile ilgili Genel Merkez’den gelen bir arkadaşımız, benim olmadığım bir ortamda belli kişilerle görüşerek bir kanaat oluşturdu. O kanaat doğrultusunda Mehmet Bingül’ü atadık. Yönetimi devam ettirme düşüncesiyle geldi. Çıkan tablodaki durum, kendisine endişe doğurdu. Diğer adayın etrafındaki kişilerle ilgili sıkıntıları oluştu. Aday olmayacağını da bize söyledi.

Belediye Meclis Üyeliği’nden istifayla ilgili bir gündemimiz yok. İstifa da bir irade beyanıdır. Biz kendisinin istifasını istemeyeceğiz. Nasıl ilçe başkanlığından istifa ettiyse oradan da edip etmeyeceği kendisinin kararı.

O teklifleri biz daha önce de gördük. MHP Genel Başkanı eve dön çağrısı da yapmıştı. İYİ Parti 2017 referandumu sırasında tavrını, getirilmek istenen sistemin yanlış olduğu üzerine alanda çalışma yaparak ortaya koyan bir parti. Partimiz olamamasına rağmen. Akşener önderliğinde çalışma yaptık. Getirilmek istenen sistemin yanlış olduğunu savunarak referandumda hayır bloğunda yer aldık. Bulunduğumuz yer hala aynı yer. Eğer ki bizim bir yerlerde olmamız için AK Parti’nin durumunu netleştirmesi lazım. Bu ülkede parlamenter sistemin devam etmesi lazım. AK Parti, eğer ki İYİ Parti’yi bir yerlere davet ediyorsa önce kendisi cumhurbaşkanı hükümet sisteminden vazgeçmeli. Düşünce payının ortaya çıkması için bu kararı almaları lazım. Biz hep aynı noktada olduk.

6’lı masada Bugün oyun kurucuyuz. Milletin umudu olmuş bir partiyiz. Bu umudun yeşermesindeki en önemli etken İstanbul, Ankara gibi şehirlerin el değiştirmesi. Bazı yerlerde bizim oyumuzla alındı. Bazı yerlerde CHP’lilerin oyuyla İYİ Parti belediyeleri aldı. Bazı yerlerde de bizim yarattığımız atmosferle buralara geldik. Biz Millet İttifakı’nın içinde kurumsal bir yapıyız.

Ben şundan eminim. Yapılacak olan genel seçimlerde Millet İttifakı’nın adayı, 13’ncü cumhurbaşkanımız olacak. Her kim çıkarsa çıksın. Bunun yanında bizim iddiamız, bu sistemin değişmesi. Bunun için gerekli olan milletvekili sayısına da ulaşacağız. 8 milletvekilinin 6’sını Millet İttifakı alacak. 6’nın 3’üne biz talibiz. Çalışmazlarsa 4’ncüye talip oluruz. Hedefimiz de Aydın ve Türkiye’de 1’nci partisi olmak. Bunlar tabiki olacak, bunlar doğum sancıları. Bundan nur topu gibi bir hükümet, nur topu gibi cumhurbaşkanı çıkaracağımıza inanıyoruz

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP