Kuşadası’nda Eğlence Sokağa Taştı
174 okunma

Kuşadası’nda Eğlence Sokağa Taştı

ABONE OL
1 Ağustos 2023 03:37
Kuşadası’nda Eğlence Sokağa Taştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuşadası Sokak Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Aydın’ın Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’nin ilk tematik sokak festivaline ilgi yoğun oldu. Ayhan Sicimoğlu’nun danışmanlığında ‘Lezzet Sokakta’, ‘Eğlence Sokakta’, ‘Müzik Sokakta’ ve ‘Sanat Sokakta’ başlıklarıyla gerçekleşen Kuşadası Sokak Festivali, Ege’ye has yöresel lezzetlerin yanı sıra deprem bölgesinin zengin gastronomi kültürünü de kente taşıyarak Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Kuşadası Sokak Festivali, Kısmet Otel Kavşağı’ndan başlayarak İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda sona eren kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşte derneklerin, vakıfların, dans okullarının, jonglörlerin, orkestraların ve gösteri topluluklarının sergiledikleri dans ve akrobasi hareketleri karnavalları aratmayacak renkli görüntüler oluşturdu. Kortejin ardından İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda müzik grubu KÖFN, şarkılarını seslendirdi.

GASTRONOMİ ATÖLYELERİ VE SÖYLEŞİLERE YOĞUN KATILIM

Festival kapsamında Tarihi Kervansaray’da kurulan sahnede ünlü şeflerin katılımı ile gerçekleşen atölyeler, gastronomi tutkunları tarafından büyük ilgi gördü. Ayhan Sicimoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen Zeytinyağı Anlatımı ve Tadımı Atölyesi ile başlayan etkinliklerde pişirilen deniz ürünleri keşkeği ve Kahramanmaraş’a özgü ekşili çorba ilgi gördü. Festivalin üçüncü gününe konuk olan şef Hazer Amani tarafından hazırlanan can erikli levrek buğulama ve baklalı, dereotlu pilav beğenildi.

11 NOKTADA LEZZET ŞÖLENİ

Kuşadası Sokak Festivali, tadım atölyelerinin yanı sıra lezzet durakları ile de renklendi. Bu yıl deprem bölgesine ait yemeklerin ikram edildiği lezzet noktalarından elde edilen gelirle vatandaşlar depremzedelerle de dayanışma olanağı buldu. Kentin 11 farklı noktasına kurulan lezzet duraklarında servis edilen Elazığ Harput çorbası, Kilis öcce, Adıyaman çiğ köfte, Hatay kişir pilavı, Malatya kayısılı kavurma, Şanlıurfa beli kırık pilavı gibi yöresel yemekler ilgiyle karşılandı.

KUŞADASI’NA 3 TENOR İLE İNSAN SELİ

İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda Murat Karahan, Efe Kışlalı ve Hakan Aysev’in ‘3 Tenor’ isimli konseri festivalin ilgi çeken bölümlerinden biri oldu. 30 kişiden oluşan senfoni orkestrası eşliğinde düzenlenen konseri yaklaşık 5 bin kişi izledi. Konserde alana sığmayan vatandaşlar kaldırım ve yeni belediye binasının bahçesinden konseri dinledi.

EĞLENCE SOKAĞA TAŞTI

Festivalde kentin 9 farklı noktasında kurulan sahnelerde Samos Müzik ve Dans Grubu, Rumeli Bandosu, Kuşadası Roman Bandosu, Aslıhan Parlak, Ege Kabalak Modern Meczup, Melih Gezmen ve Mete Çiftçi, Pandomim, Grafiti Wall, Ada Art Resim Atölyesi, Çınar Köy Zeybek ekibi, Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Efeler, Let’s Swing, Pinions, Armillaria tarafından gösteriler sergilendi. Kasım Yaman Arkeo Parkı’nda düzenlenen etkinliklerde ise çocuklar keyifli anlar yaşadı.

15 BİN KİŞİLİK DEV AŞURE İKRAMI

Kuşadası’nda 3 gün boyunca lezzet, müzik, sanat ve eğlenceyi birleştiren Kuşadası Sokak Festivali, 6 Şubat’ta meydana gelen depremden etkilenen 11 ilden getirilen malzemelerle 5 tonluk kazanda pişirilen 15 bin kişilik aşure ikramı ile sona erdi. Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen 60 aşçı tarafından 39 çeşit ürünün birleşiminden yapılan aşure kazanda kaynatılarak yaklaşık 12 saat içinde hazır hale getirildi. Akşam saatlerinde vatandaşlara dağıtımı yapılan aşure büyük ilgi gördü.(DHA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP