Nazilli Belediyesi’ne bir ödül daha
148 okunma

Nazilli Belediyesi’ne bir ödül daha

ABONE OL
17 Mayıs 2022 14:43
Nazilli Belediyesi’ne bir ödül daha
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nazilli Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği’nin Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda Nefes Tepesi Projesi ile ödüle layık görüldü.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Türkiye Belediyeler Birliği’nin Mayıs ayı meclis toplantısına katıldı.


Ankara’da düzenlenen toplantıda 2021 yılında duyurulan Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nın sonuçları açıklandı.


Düzenlenen yarışmada Nazilli Belediyesi, Nefes Tepesi Projesi ile ödüle layık görüldü.

Başkan Özcan ve proje ekibine ödülleri Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından takdim edildi.

Başkan Özcan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Türkiye Belediyeler Birliği’nin Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda bizleri onurlandıran ve ödüle layık gören değerlendirme heyetine teşekkür ediyorum. Dağlarından yağ, ovalarından bal akan cennet memleketimizi geliştirmeye ve korumaya daima devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

NEFES TEPESİ PROJESİ NEDİR?

Nefes Tepesi Projemiz ile İsabeyli Mahallemiz 1616 parselde bulunan; yeşil alan bakımından zengin olmasına karşın yıllardır atıl durumda olan alanı, gerekli peyzaj düzenlemeleri ile vatandaşlarımızın kullanımına sunarak kentsel çevre kalitesini arttırıcı, insan odaklı yeşil alanlar oluşturmayı amaçlıyoruz.

Özellikle kent merkezinde yaşayan ve gürültülü ortamlardan uzaklaşmak isteyen ailelerin, çocukları ile beraber doğa ile iç içe, rahatça vakit geçirebilecekleri bir sosyal donatı alanı oluşturmak hedeflenmektedir.

Böylece, günümüz çocuklarında çok sık görülen ve adeta bağımlılık haline gelen, ‘bilgisayar ve tablet ile vakit geçirme’ alışkanlığını ortadan kaldırarak, erken yaşlardan itibaren doğa sevgisinin çocuklarımıza kazandırılması düşünülmektedir.

Ayrıca, projemiz kapsamında belirlenen 64 bin 812 metrekare alanda orman yangınlarının önüne geçmek adına; mangal, piknik tüpü gibi aletlerin kullanımına izin verilmeyecek; oluşturulacak servis alanı sayesinde ziyaretçilere yiyecek ve içecek hizmeti verilerek, belediyemize gelir kaynağı oluşturulacaktır.
Buradan elde edilen gelirle hem projenin sürdürülebilirliği sağlanacak, hem de ziyaretçilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda ihtiyaç duyulan iyileştirmeler yapılacaktır.

Tüm bu çalışmaların yanı sıra arazimizin fiziki şartları göz önünde bulundurularak yamaç kısmında çocuklar için ‘Uçurtma Tepesi’ oluşturulacaktır. Çocuklarımızın dilediği zaman kullanabilmeleri amacıyla belirlenen noktalara sabit uçurtma askıları konumlandırılacaktır.
Ailelerimiz için alandaki doğa manzarasını ve çocuklarının aktivitelerini gözlemleyebilecekleri seyir terası inşa edilecektir.
Uçurtma tepesinin yanında çocuklarımız için hem sosyalleşebilecekleri hem de keyifle vakit geçirebilecekleri oyun alanları hazırlanacaktır.
Projemiz kapsamında belediyemiz tarafından görevlendirilen personelimiz ‘oyun ablası’ olarak görevlendirilecek, çocuklarımızın sosyal donatı alanında eğitici ve öğretici aktivitelere katılımı sağlanacaktır.
Söz konusu projemiz ile koruma-kullanma dengesi göz önünde bulundurularak yeşil alan bakımından zengin ancak atıl vaziyette bulunan bölge vatandaşlarımızın hizmetine kazandırılacaktır.
Sosyal donatılar içerisinde verilecek hizmetlerden elde edilecek gelirler sayesinde projemizin ilerleyen yıllarda daha kapsamlı şekilde sürdürülmesi sağlanacaktır.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP