İntihar eden polis Murat Sucu’nun ses kaydı ortaya çıktı
172 okunma

İntihar eden polis Murat Sucu’nun ses kaydı ortaya çıktı

ABONE OL
8 Ağustos 2022 15:03
İntihar eden polis Murat Sucu’nun ses kaydı ortaya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İntihar eden ve notunda mobbing’i anlatan polis Alpaslan Soylu’yla ilgili, anlatımları doğrular nitelikte ifadeler veren polis Murat Sucu da intihar etti. Sucu’nun ses kayıtları ortaya çıktı.Şırnak’ta vali koruması olarak görev yaparken yaşamına son veren özel harekat polisi Alpaslan Soylu’nun arkadaşı özel harekat polisi Murat Sucu’nun intiharıyla ilgili ses kaydı ortaya çıktı.

Sucu’nun, Soylu’nun intiharıyla ilgili verdiği ifade sebebiyle mobbing’e maruz kaldığı ve kendi isteğiyle Manavgat Koruma Şube’ye geçtiği iddia edilmişti. Murat Sucu’nun arkadaşının ölümü sonrası yaptığı görüşmenin ses kaydında kendisinin mobbing’e maruz kaldığını anlattığı duyuldu.

‘BÖYLE Mİ GÖREV YAPIYORSUN, SENİN AĞZINA TÜKÜRÜRÜM’

Gazete Duvar’a ulaştırılan ses kayıtlarında Soylu’nun intiharının ardından yaşananlara değinen Murat Sucu, mobbing uyguladığı iddia edilen yetkililerle kendisi arasında geçen diyaloğu şu sözlerle anlattı:

“İlk geldiği zamanlar karakola geldi ve içeri girdi. Çay içiyorduk. Masada bardaklar falan vardı. ‘Masayı temizleyin’ dedi, temizledik oturduk. ‘Sorumlu kim?’ dedi. ‘Benim başkomiserim’ diye cevap verdim. Nasıl görev yapıyorsunuz burada? diye sordu. Çalışma biçimimizi anlattım. ‘Sen böyle mi görev yapıyorsun, senin ağzına tükürürüm’ dedi. ‘Dönemin kaç senin?’ diye sordu. ’43’ dedim. ‘Bir de eski olacaksın böyle mi görev yapılır?’ dedi kesti attı. Sustuk devam ettik.”

İntihar eden polis Soylu’nun yoğun bakımdaki üçüncü gününde yapılan bir toplantıda kendisine yönelik hakareti dile getirdiğini de anlatan Murat Sucu, “Hakaret olayını söylediğim zaman ‘Ben senin olayı hatırlamıyorum. 10 yıllık özel harekatçısın, sana güvenlik almayı ben mi öğreteceğim’ dedi. Bana yapılan hakareti söylediğim zaman kendilerini bana karşı savunmaya başladılar” ifadelerini kullandı.

‘BEN ÖZEL HAREKATA GÖNÜLLÜ GİRDİM, BUNLARLA MUHATAP OLMAMAK İÇİN ÇIKIŞ YAZDIM’

Hakarete üç arkadaşının da şahit olduğunu söyleyen Sucu, hem kendisinin hem de Soylu’nun yaşadıklarına ilişkin, “Daha konuşmayanlar var. Noktaya gidip de ‘Böyle mi görev yapıyorsunuz’ deyip verdiği sarı kartlar var. Millet konuşmuyor” dedi.

“Ben özel harekata gönüllü girdim. Bunlarla muhatap olmamak için bugün çıkış yazdım” diyen özel harekat polisi Murat Sucu, “Bu adamlar teşkilatta çalışırsa herkese sıkıntı. Bana hakaret ettiğinde tim amiri olmadığı için tim amir yardımcısıydım. ‘Senin ağzına tükürürüm’ bilmem ne diye, beni resmen orada gömdü. Ses de çıkaramadım” ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı.

NE OLMUŞTU?

Şırnak’ta vali koruması olarak görev yapan özel harekat polisi Alpaslan Soylu, 9 Haziran günü kaldığı evde beylik tabancası ile kendini vurarak intihar etmişti. Soylu’nun Şırnak Özel Harekat Şube’de yaşananları anlattığı intihar notu, emniyet içerisindeki mobbing iddialarını yeniden gündeme getirmiş, olay tepkilere neden olmuştu.

 

Soylu’nun intiharı ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren birçok arkadaşının anlatımı mobbing iddialarını doğruladı. Aynı şubede görev yapan Murat Sucu’nun anlatımları da mobbingi doğrular nitelikteydi. Kendi isteği doğrultusunda görev yeri değiştirilen özel harekat polisi Murat Sucu da 30 Temmuz günü intihar etti. Sucu’nun intiharı da tepkilere neden oldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP