Nazilli’de Uğur Mumcu Unutulmadı
92 okunma

Nazilli’de Uğur Mumcu Unutulmadı

ABONE OL
24 Ocak 2024 18:45
Nazilli’de Uğur Mumcu Unutulmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 31’nci yıl dönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Nazilli Şubesi ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti (NGC) tarafından düzenlenen törenle Uğur Mumcu parkı içerisinde bulunan anıtı başında anıldı.

ADD Nazilli Şubesi ve NGC tarafından 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu için anma töreni gerçekleştirildi. Altıntaş Mahallesi adını taşıyan parkta anıt önünde yapılan anmaya CHP Nazilli İlçe Başkanı Aslı Ökmen, ADD Başkanı Feyzullah Erkut, NGC Başkanı Ümit Özmen, CHP Nazilli Belediye Başkanı Gamze Yolcu Metin, STK temsilcileri, sendika temsilcileri, dernek ve NGC’nin üyeleri katıldılar.

Anma Uğur Mumcu adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından ADD Nazilli Şube başkanı Feyzullah Erkut ve NGC Başkanı Ümit Özmen günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Mumcu’nun anıtına Nazilli’de görev yapan gazeteciler ve ADD üyeleri tarafından çiçekler ve kalemler bırakıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli Şube Başkanı Feyzullah Erkut, ‘Uğur Mumcu’yu saygıyla anıyoruz’

Araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu rahmet ve minnetle andıklarını söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli Şube Başkanı Feyzullah Erkut, hatırası önünde saygıyla eğildiklerini belirtti. Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu ve aydınlanma şehitlerini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade eden Erkut, tüm devrim şehitlerini, rahmet, minnet ve özlemle andıklarını ve anıları önünde saygıyla eğildiklerini ifade etti.

Feyzullah Erkut açıklamasının devamında, “Mumcu 31 yıl önce suikasta kurban gitti. 24 Ocak’ta aydınlanma ve demokrasi yolunda Uğur Mumcu’yu ve Gaffar Okkan’ı yitirdik. Ayrıca, hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, demokrasi, barış ve aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, başta ilk aydınlanma şehidimiz Kubilay olmak üzere, Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu gibi bedenen aramızdan ayrılan tüm Devrim şehitlerimizi, rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

NGC Başkanı Ümit Özmen, ‘Uğur Mumcu hem meslektaşımızdı, hem de gerçek bir aydındı’

Uğur Mumcu’nun hem meslektaşları hem de bir aydın olduğunu belirten NGC Başkanı Ümit Özmen, “Değerli meslektaşımız Uğur Mumcu ‘mezarlarımızda güller açacak’ diyordu. Meslektaşları olarak onu unutmadığımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Atatürkçü düşünce Derneği’ne teşekkür ediyoruz. 24 Ocak’ta birlikte olmaya çalışıyoruz. Mumcu hem meslektaşımızdı, gerçek bir aydın. Atatürkçüydü, anti emperyalistti. Kendisi bu ülke için yazdığı yazılar nedeniyle katledildi. Bizlerde onu minnetle anıyoruz. Onun ilkeleri doğrultusunda elimizden geldiğince çalışmaya çalışıyoruz. Bu etkinlikten dolayı ADD Nazilli şubesine teşekkür ederiz” dedi. ifadelerine yer verdi.

Anma etkinliği anıt önünde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından Uğur Mumcu’nun anıtına gazeteci meslektaşları tarafından kalemler ve karanfiller bırakıldı.

Bahattin ALBAYRAK / NAZİLLİ /Aydın

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP