X
Bakan Koca’dan X Hastalığı Açıklaması
116 okunma

Bakan Koca’dan X Hastalığı Açıklaması

ABONE OL
24 Ocak 2024 16:34
Bakan Koca’dan X Hastalığı Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlk kez 2018 yılında adı geçen ve son günlerde artan öksürük, ateş ve halsizlik şikayetleri sonrası yeniden gündeme gelen Disease (X) hastalığı endişe yaratmıştı. Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi.

Disease (X) hastalığı iddiaları endişe yarattı. Özellikle son günlerde artan öksürük, ateş, halsizlik şikayetleri sonrası gündeme gelen X hastalığıyla ilgili açıklamalarda peş peşe gelmeye devam ediyor. “Yeni pandemi, salgın mı geliyor?” sorusu bir anda endişelere neden olurken Sağlık Bakanı Koca’dan açıklama geldi.

Sağlık Bakanı Koca sosyal medya hesabından X hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında “Farzımuhal Hastalık. DSÖ’nün verdiği isimle X hastalığı. Gerçek hayatta karşılığı yok. İleride bir gün bir salgın yaşanacak olursa, ona hazırlıksız yakalanmamak için yapılan çalışmalarda teorik anlamda geçiyor. Siz rahat olun. Ve kendinizi soğuk algınlığından koruyun.” dedi.

DSÖ’DEN “X” HASTALIĞI AÇIKLAMASI

DSÖ’nün web sitesinde, “X Hastalığı, insanlarda hastalığa neden olup olmadığı bilinmeyen bir patojenden kaynaklanan ciddi bir uluslarası salgını temsil ediyor.” ifadesine yer verildi.

Amaç bilinmeyen bir “X Hastalığı”na karşı mümkün olduğunca hazırlıklı olmak.

Toronto Üniversitesi’nden biyoetik ve küresel sağlık profesörü Kerry Bowman, “X Hastalığı, Covid-19’dan daha güçlü olan çok ciddi bir hastalığın ortaya çıktığı varsayımsal bir senaryoyu temsil ediyor. Bu, hızla yayılan bir hastalık tehdidine dünyanın nasıl tepki vereceği konusunda varsayımsal bir hazırlık.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP