Nazilli’nin dünyaya açılan kapısı ‘Mastaura Antik Kenti’ basına tanıtıldı
160 okunma

Nazilli’nin dünyaya açılan kapısı ‘Mastaura Antik Kenti’ basına tanıtıldı

ABONE OL
16 Kasım 2022 23:13
Nazilli’nin dünyaya açılan kapısı ‘Mastaura Antik Kenti’ basına tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Anadolu’daki en iyi korunmuş amfi tiyatronun yer aldığı Mastaura Antik Kenti’nin tanıtımı için basın mensupları ile bir araya geldi.

Nazilli’nin dünyaya açılan kapısı Mastaura’da başlangıçtan bugüne yapılan çalışmaları anlatan Başkan Özcan, Nazilli Belediyesi olarak bölgede ciddi yenileme faaliyetleri yaptıklarını kaydetti.

DOĞU YAKASININ GELİŞEN YÜZÜ OLACAK”


Yapılan çalışmalar ve yoğun turistik ziyaretlerle yöre halkının ekonomisine de katkı sağlandığına dikkat çeken Özcan; “Mastaura, Aydın’ın doğu yakasının gelişen yüzü olacak. Burada köylülerimiz yöresel doğal ürünlerin satışlarını gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz gün 64 kişilik turist kafilesinin 1 saatlik alışverişinden kadınlarımız 11 bin liranın üzerinde kazanç sağladı. Zeytin, zeytinyağı, patlıcan ve biber kurusu, doğal sabunlar, ev yapımı reçeller bu tezgahlarda satılıyor. Aydın Büyükşehir Belediyemiz bu alanın yollarını da yaptı. Turistler de geldiğinde buranın ehemmiyetini bizzat görmüş oluyorlar. Ciddi bir emek verildi. Süreci sahiplenen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

MEZARLIK ÇEVRESİ YENİLENDİ”


Mastaura’daki asırlık kara selvi ağacının turistlerin uğrak noktalarından biri olduğunu ifade eden Başkan Özcan; “Eski mezarlık çevresini komple yeniledik. Giriş çıkış açısından kötü bir görüntü oluşturuyordu. Hem onları düzelttik hem de yolunu yaptık. İnşallah bölgenin turizme kazandırılması amacıyla hem Nazilli Belediyesi hem Aydın Büyükşehir Belediyesi hem de devletimiz tüm gerekli işlemleri yürütüyorlar. İnşallah yapılan kazı çalışmaları ile kültür mirasımıza değerli bir katkı sağlayıp ekonomimizi canlandıracağız” sözlerini kaydetti.

“NAZİLLİ’NİN İL OLMASI İLE TÜM SORUNLARI AŞACAĞIZ”

Nazilli’nin her alanda gelişimi için tarımsal alan olarak kullanılmayan arazilerin tespit edilip tarıma dayalı sanayinin önünün açılması gerektiğini söyleyen Başkan Özcan; “Bu noktada herkes ciddi bir gayret gösteriyor. Tarım, turizm ve sanayinin desteklenmesiyle Nazillimiz hak ettiğini alacaktır. Maddi boyuttaki tüm sorunlarımızı kentimizin il olması ile yakın zamanda aşacağız” ifadelerine yer verdi.

“YÜRÜYÜŞ YOLLARI OLUŞTURULUYOR”


Mastaura Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarını paylaşan Özcan, “Şu anda bölgede jeofizik çalışmaları devam ediyor. Amfi tiyatronun jeofizik haritası çıkarılacak. Büyükşehir Belediyemizin de ciddi bir ekipman ve teknik personel desteği var. Yürüyüş yollarını oluşturuyoruz. Arkadaşlarımız yoğun bir mesai harcıyor. Burada da Aspendos’ta olduğu gibi güzel etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Para basma yetkisi tanınmış bir antik kentten bahsediyoruz. Çalışmalar devam ettikçe kentimizin ne denli önemli bir yapıya sahip olduğuna hep birlikte şahit olacağız” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP