Pelosi’nin Tayvan ziyareti! Çin’in tüm tehditlerine rağmen, Pelosi’nin uçağı havalimanına indi
  • Aydın Halk Haber
  • Dünya
  • Pelosi’nin Tayvan ziyareti! Çin’in tüm tehditlerine rağmen, Pelosi’nin uçağı havalimanına indi
97 okunma

Pelosi’nin Tayvan ziyareti! Çin’in tüm tehditlerine rağmen, Pelosi’nin uçağı havalimanına indi

ABONE OL
2 Ağustos 2022 19:53
Pelosi’nin Tayvan ziyareti! Çin’in tüm tehditlerine rağmen, Pelosi’nin uçağı havalimanına indi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Çin’in uyarılarına karşı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti nedeniyle diken üstünde. Ziyaret öncesi yaşanan askeri hareketlilik tüm dünyayı tedirgin etti. Gökyüzünde savaş uçaklarının görüldüğü bölgede denize savaş gemileri konuşlandırıldı. Tank fotoğrafları ise endişeyi artırırken, 300 bin kişi Pelosi’nin içinde olduğu belirtilen uçağı anlık olarak takip etti. Pelosi’nin uçağı sorunsuz bir şekilde Tayvan’a inerken Çin’den yapılan açıklamada “Ateşle oynayan kendini yakar” ifadeleri yer aldı.

İki süper güç arasındaki gerilimin had safhada olduğu bölgeden gelen son gelişmeler tedirgin etti. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sürerken yeni bir savaş olasılığını güçlendiren hazırlıklar; ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin’in kendi toprakları olduğunu ileri sürdüğü Tayvan‘ı ziyaret edeceği yönündeki iddialardan kaynaklandı. Tayvan Boğazı yakınlarında görülen Çin’e ait savaş uçaklarının ardından ABD donanması ise bölgeye dört adet savaş gemisi konuşlandırdı. Yollarda ve plajlardaki tankların görüntüsü korkuyu daha da artırdı. Tayvan’da ise Çin’in tatbikatlarına karşılık olarak askeri güvenlik önlemleri alındı. 300 bin kişiden fazla kişi ise Pelosi’nin içinde olduğu belirtilen uçağı anlık olarak takip ederken, Pelosi’yi taşıyan uçak sorunsuz şekilde Tayvan’a indi. Yerel basındaki haberlere göre, Pelosi’nin yarın Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai ile görüşmesi, öğlen saatlerinde ise ülkeden ayrılması bekleniyor.

Çin daha önce birçok kez, kendi toprağı olarak kabul ettiği Tayvan’ı ziyaret etmemesi konusunda Pelosi’yi uyarmıştı. ABD ise dün Çin’in “askeri güç gösterilerinden” korkmayacağını söyledi. Bu sabah Tayvan Boğazı’nda Çin’in savaş uçaklarının uçtuğu görülmüştü.

ÇİN İLAN ETTİ: GERÇEK MERMİ KULLANILACAK

Çin’den yapılan açıklamada Pelosi’nin ziyareti nedeniyle Tayvan Boğazı çevresinde gerçek mermilerle askeri operasyonlar düzenleneceği bildirildi.

ÇİN DIŞİŞLERİ: SONUÇLARDAN ABD VE TAYVAN SORUMLUDUR

Çin Dışişleri’nden Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Ziyaret bölgesel barış ve istikrarı baltalıyor. Devletimizin egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak için tüm önlemleri alacağız. Sonuçlar ABD ve Tayvan’ın sorumluluğundadır. Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar.” denildi. Bakanlığın açıklamasında ayrıca Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun yüksek alarm seviyesinde olduğu belirtilerek Pelosi’nin ziyaretine karşılık olarak hedeflenen askeri operasyonların başlatılacağı ifade edildi.

PELOSI’DEN İLK AÇIKLAMA

Pelosi yaptığı ilk açıklamada “Amerika’nın Tayvan halkıyla dayanışması her zaman önemlidir. Ziyaretim ABD’nin uzun yıllardır süren Çin politikasına aykırı değil. Ziyaretimiz Tayvan demokrasisine destektir.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP