Türkiye, İsrail’e Açılan “Soykırım” Davasını Yakından Takip Ediyor
205 okunma

Türkiye, İsrail’e Açılan “Soykırım” Davasını Yakından Takip Ediyor

ABONE OL
12 Ocak 2024 22:10
Türkiye, İsrail’e Açılan “Soykırım” Davasını Yakından Takip Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, “İsrail’in işlediği savaş suçlarının soykırım seviyesine ulaşmış olabileceği yönündeki haberlerden büyük endişe duyuyoruz ve Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden, İsrail’in 1948 Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine dair iddiaların ele alındığı davayı yakından takip ediyoruz.” dedi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Filistin topraklarındaki uluslararası hukuk ihlalleri sürerken Güney Afrika, 29 Aralık 2023’te, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhinde dava açarak ihlallerin durdurulmasına yönelik önemli bir adım attı.

Davayı Türkiye de yakından takip ediyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, davayla ilgili  X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Gazze’deki felaketin gerçek nedeni İsrail işgali, İsrail’in yayılmacı zihniyeti ve insan haklarını, uluslararası hukuku ve ahlaki ilkeleri tamamen yok sayan eylemleridir.

İsrail’in işlediği savaş suçlarının soykırım seviyesine ulaşmış olabileceği yönündeki haberlerden büyük endişe duyuyoruz ve Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden, İsrail’in 1948 Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine dair iddiaların ele alındığı davayı yakından takip ediyoruz.

İsrail Hükümeti üyelerinin, dikkatleri işledikleri suçlardan başka yöne çekme çabaları sonuç vermeyecektir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP