“Aydın’ı 12 Ay Turizm Yapılabilir Bir Kent Haline Getireceğiz”
142 okunma

“Aydın’ı 12 Ay Turizm Yapılabilir Bir Kent Haline Getireceğiz”

ABONE OL
16 Nisan 2024 15:43
“Aydın’ı 12 Ay Turizm Yapılabilir Bir Kent Haline Getireceğiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uygarlıklar kavşağı olarak nitelendirilen Aydın’da 2023 yılında 4 milyon turistin ağırlandığını ifade eden Aydın Valisi Yakup Canbolat, yeni sezonda rakamların daha da yükseleceğine inandıklarını belirterek, Aydın’ın doğal ve kültürel güzelliklerine dikkat çekti.

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aydın, her geçen gün cazibesini artırmaya devam ederken, doğal güzellikleri ve tarihle ilgili yapılarıyla da yerli ve yabancı turistlerin rotalarına giriyor. Tarihin gizemli yönlerini keşfederek değerlendirmek isteyen vatandaşlar ise yönlerini binlerce yıllık geçmişi ile Ege’nin incilerinden olan Aydın’a çeviriyor.

Binlerce yıldır Hitit, Pers, Lidya, İyonya, Karya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, Antik Çağ’ın önde gelen bilgelerini yetiştirmiş topraklar, misafirlerine derin bir tarih yolculuğuna çıkarırken, denizi, iklimi, doğası ve tarihi ile Aydın’ın büyük bir turizm potansiyeli olduğuna dikkat çeken Aydın Valisi Yakup Canbolat ise 2023 yılında 4 milyon 200 bin turistin ağırlandığını söyleyerek ilin turizm istatistiklerini değerlendirdi. 2024 turizm sezonunun daha da iyi olacağına inandıklarını vurgulayan Vali Canbolat; “Aydın geneli toplam seyahat acentesi sayısı 268’dir. 592 konaklama tesisi hizmet vermektedir. 2023 yılında ilimizde konaklama ve günübirlik olmak üzere toplam 4 milyon 200 bin turist gelmiştir. Bu yıl bu sayının çok daha yukarılara çıkarılacağına da inanmaktayız. Bütün bu çalışmalardaki en önemli hedefimiz ise Aydın ilimizi, ilçeleriyle beraber sadece Türkiye’de değil dünyada önde gelen, her türlü turizm çeşitliliğinin yaşanabildiği, barınma ve ulaşım sorunlarının olmadığı, yılın 12 ayında turizm yapılabildiği bir turizm kenti haline getirmektir. Tüm gayretlerimiz bu yöndedir” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP