Bakan Bilgin: Asgari ücrette yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız
150 okunma

Bakan Bilgin: Asgari ücrette yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız

ABONE OL
1 Ağustos 2022 00:23
Bakan Bilgin: Asgari ücrette yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “Yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz” dedi.Bilgin, TÜRK-İŞ’in 70. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir otelde düzenlenen “70. Yıl Belgeseli” programına katıldı.

TÜRK-İŞ’i ve çalışma hayatını üniversite yıllarından itibaren yakından takip ettiğini kaydeden Bilgin, çeşitli projelerde ve eğitimlerde TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar ile uzun yıllar birlikte çalıştıklarını söyledi.

Bilgin, TÜRK-İŞ’in, Türkiye’nin çok partili hayata geçmesinden sonra 1952’de kurulduğunu anımsatarak, “Sendikalar demokrasi ile birlikte varlardır, işçi hareketi demokrasi içerisinde gelişir. Sendikalar ilk kurulduğunda sendikalara karşı patronların negatif bakış açısı vardı. Sadece patronların mı, herkesin birtakım ön yargıları vardı. Mesela sendikaların sosyalist ya da solcu, işte komünist olduğu iddiası vardı. Böyle bir iddia ile karşı karşıyaydı sendikacılar. Oysa sendikalar demokratik toplumların ürünüdür, demokrasinin kurumlarıdır.” diye konuştu.Biz emek mücadelesini vatan mücadelesinin bir parçası olarak görürüz. Vatan ve emek, bunlar ayrılmaz bir bütündür. İşçinin emeği vardır ama bir de vatanı vardır. Bunlar ayrılmaz bir bütündür. Ama demokrasi onun üçüncü unsurudur. Emek, vatan ve demokrasi bunların üçü birbirinden ayrıldığı zaman orada ya antidemokratik rejim kurulur ya vatan tehlikeye girer ya da emek örgütleri etkisiz hale getirildiği için orada insan hakları yok olur. Demek ki emek mücadelesi aynı zamanda bir insan hakları mücadelesidir ve temelini oluşturur.”

Konuşmasında, 28 Şubat ve 15 Temmuz’a değinen Bilgin, “Ne zaman ki TÜRK-İŞ kalktı 28 Şubat’ta Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan deli gömleğini ve faşizan yönetimi reddetti o zaman TÜRK-İŞ demokrasiye de vatana da ve emeğe de gerçek anlamda sahip çıktı diyebiliriz. Sayın Genel Başkan’ın 15 Temmuz’daki katillere, dışarıdan kumanda edilen cemaat adlı, cemaat falan yok bir istihbarat örgütünün Türkiye’deki operasyonuna karşı meydanlarda çıkıp Türk işçisinin yiğitçe bu darbe girişiminin, bu işgal girişiminin karşısında durduğunu ve haykırmasını da bu mücadelenin bir parçası olarak görüyorum.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP