Çeşme’deki yangın kontrol altına alındı! İşte Datça’daki yangında son durum Binlerce kişi tahliye edildi,
  • Aydın Halk Haber
  • Gündem
  • Çeşme’deki yangın kontrol altına alındı! İşte Datça’daki yangında son durum Binlerce kişi tahliye edildi,
116 okunma

Çeşme’deki yangın kontrol altına alındı! İşte Datça’daki yangında son durum Binlerce kişi tahliye edildi,

ABONE OL
14 Temmuz 2022 12:25
Çeşme’deki yangın kontrol altına alındı! İşte Datça’daki yangında son durum Binlerce kişi tahliye edildi,
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Datça’da dün başlayan yangın devam ediyor. Havadan ve karadan müdahale edilen yangında şimdiye kadar 3 bin 520 kişi tahliye edildi. Yangın nedeniyle boşaltılan evlerin önünde ve sokaklarda askerlerin nöbet tuttuğu görüldü. Öte yandan Çeşme’de dün başlayan yangın kontrol altına alındı. 

Muğla Datça ve İzmir Çeşme’de dün öğlen saatlerinde başlayan yangın, bugün de devam etti. Sabah saatlerinde Çeşme’deki yangın kontrol altına alınırken Datça’daki yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. İlk kez gece görüşlü helikopterlerin kullanıldığı Datça’daki yangında şimdiye kadar tahliye edilenlerin sayısı 3 bin 520’ye ulaşırken askerlerin boşaltılan ev ve sokaklarda nöbet tuttuğu görüldü. Datça’daki yangına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci “Yangının elektrik trafosundan çıktığı yönünde tespitlerimiz var.” açıklamasını yaptı.

“3 BİN 520 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Muğla Büyükşehir Belediyesi yangınla ilgili son durum raporu yayımladı. Yangına havadan ve karadan yoğun müdahalenin olduğunun belirtildiği açıklamada, “Yangın, Datça Hava Radar Mevzi Komutanlığı yerleşim bölgesinin alt kısmından çıkmış olup, rüzgarın da etkisi ile Mesudiye Mahallesi’ne doğru ilerlemiştir. Yangın Hava Radar Mevzi Komutanlığı altı, Mesudiye Mahallesi Girtepe ve Domuz Çukuru bölgesinde devam etmektedir. Havadan ve karadan müdahale devam etmektedir. Rüzgar kuzey-batı yönünden 8km/h hızla esmektedir. Meşe Çukuru Mahallesi’nde 10 ev, Döşeme Mevkii’nde 15 ev, Mesudiye Hayıtlıbükü, Mezitli Mahalleleri’nde konaklama tesislerinde bulunan 3 bin 520 kişi, 10 araç, 28 büyükbaş ve 35 küçükbaş hayvan tahliye edilmiştir. Şu ana kadar 17 konutun olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Resmi olmayan rakamlara göre 728 hektar alan zarar görmüştür. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 105 personel, 57 araç ve yardımcı ekipmanlarımızla sahadayız” ifadelerine yer verildi.

ÇEŞME’DEKİ YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

09:43

İzmir Çeşme’de iki ayrı noktada dün çıkan yangınlar kontrol altına alındı.

08:35

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Datça’da orman yangın bölgesindeki hava durumunu açıkladı.

Prof. Dr. Şen açıklamasında şunları ifade etti:

“Rüzgarın Kuzey Batı yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor. Akşam rüzgar hızı azalacak. Nem yüksek, gündüz yüzde 50, gece yüzde 75. Sıcaklık 35 C. Yangının söndürülmesinde meteorolojik durum çok kötü değil. Bugün ve akşam söndürülür.
Akdeniz ve Ege bölgesinde gündüz hava sıcaklığı yüksek orman içinden geçen havayı elektrik hatları ve trafolar yangına sebep olabilir. Trafoların aşırı ısınması kıvılcım artırıyor.”

08:30

ASKERLER EV VE SOKAKLARDA NÖBET TUTUYOR

Datça’da hem karadan hem de havadan alevlerle mücadelenin sürdüğü orman yangınında askerlerin de boşaltılan evlerin önünde ve sokaklarda nöbet tuttuğu görüldü.

AW667491_01

 

07:50

“ÇEŞME’DEKİ YANGIN KISMEN KONTROL ALTINDA”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, dün öğlen saatlerinde Çeşme ilçesi Karaköy Mahallesi Karahisar mevkii ve akşam saatlerinde Çeşme Ovacık bölgesinde çıkan yangınların kısmi olarak kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

“9 DAKİKA İÇİNDE MÜDAHALE EDİLDİ”

Vali Köşger, “Dün 13.20 itibariyle başlayan yangına orman teşkilatımız 9 dakika içinde gerekli müdahaleyi yapmış ve olağanüstü bir gayretle şu ana kadar yangın söndürme faaliyetlerini sürdürmüş bulunmakta. Bu süre zarfında 117 araç ve 750’nin üzerinde personel, 7 helikopter, 4 uçakla yangına müdahale edildi. Orman bölge teşkilatımız, jandarma, AFAD, itfaiye, yerel yönetimler eş güdüm içerisinde yardım etti. Bölge halkı da burada yangın söndürme çalışmalarına aktif olarak katkı sağladı. Bu eş güdüm ve koordinasyon çerçevesinde personelimizin olağanüstü gayretleri neticesinde şu an itibariyle bütün olumsuz şartlara, şiddetli rüzgara rağmen hem Ovacık’taki hem de Zeytineli-Karaköy arasındaki yangını kısmi kontrol altına almış bulunmaktayız. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Bütün araçlar herhangi bir parlamaya karşı sahada faaliyetlerini devam ettirecek” dedi.

AW667496_02

Meteorolojik verilere göre 10.00-11.00 arası şiddetli rüzgar ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Köşger, “O sebeple hala risk geçmiş değil. Başka alanlarda da risk olma ihtimali var. Bu sebeple vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Rüzgar ve kuru hava ormanlarda yangın riskini artırıyor. Toplam 120 hektarlık makilik ve ormanlık alan zarar gördü. Bunun dışında bir mal kaybı bulunmamakta. Genel itibariyle makilik ve çalılık alanlar olduğu için ciddi bir orman kaybı söz konusu değil çok şükür” sözlerine yer verdi.

AW667496_03

“SİTELERDE TEHLİKE GEÇMİŞ DURUMDA”

İlk yangın ihbarının 13.20’de geldiğini hatırlatan Köşger, “9 dakikada teşkilatımız intikal edip müdahaleyi başlattı. 18.05’te ise Ovacık yangını çıktı ve 2 dakikada intikal edildi. Herhangi bir zaman kaybı olmadı. Başarının arkasında bu seri müdahalenin faydası var. Tahliye edilen sitelerde de vatandaşlarımıza ikametlerine dönebileceklerini söyledik. Tehlike geçmiş durumda. Onların ikametlerine tehdit eden bir sıkıntı söz konusu değil. Ancak dün gece itibariyle ciddi bir tehlike atladı. Yangın, iki siteye sirayet edecek şekilde şiddetini artırmıştı. Rüzgar tribünlerinden de etkilenen tribün yok ama hem rüzgar tribünleri hem de yüksek gerilim hattı, havadan orman yangına müdahaleyi zorlaştırıyor. Böyle de bir zorluk vardı. Bunlara rağmen bu başarı yakalanmış oldu” diye konuştu.

AW667496_04

7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Karaköy yangınında gözaltına alınan 7 şüpheli ile ilgili de bilgi veren Köşger, “7 şüphelinin ifadelerine başvuruldu. 2’si gözaltında olmaya devam ediyor. 5’i serbest bırakıldı. Kaynak yapan ve ihmali bulunan 2 kişi gözaltında. Savcılık soruşturması devam ediyor. Ovacık’taki yangın da yüksek ihtimal elektrik kontağından, yüksek gerilim hatlarından kaynaklanmış. Teller kopmuş, birbirine çarpmış. Yangının başlangıç noktasında elektrik kontağı söz konusu” bilgisini verdi.

 

07:00

ÇEŞME VE DATÇA’DAKİ YANGINA HAVADAN MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

İzmir’in Çeşme ilçesinde çıkan orman yangınında havanın kararması ile sona eren havadan müdahale, günün ilk ışıkları ile tekrar başladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince’nin bölgede inceleme yaptığı öğrenildi. Öte yandan yangına müdahalede, 4 uçak, 6 helikopter, 1 komuta helikopteri, 1 yangın komuta aracı, 55 arazöz, 8 dozer, 6 yer ekibi, 324 işçi ve 38 teknik elemanın görev aldığı belirtildi.

cesmede-makilik-yangini-7-gozalti-11-_1403_dhaphoto1

Muğla’nın Datça ilçesindeki orman yangınında da alevlerle mücadele 19 saattir aralıksız devam ederken, günün ilk ışıkları ile birlikte havadan müdahale tekrar başladı.

datça1

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP