Düzenleme İçin Tarih Belli Oldu: Şarj Cihazları Tek Tip Olacak
53 okunma

Düzenleme İçin Tarih Belli Oldu: Şarj Cihazları Tek Tip Olacak

ABONE OL
11 Şubat 2024 23:12
Düzenleme İçin Tarih Belli Oldu: Şarj Cihazları Tek Tip Olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BTK, AB’ye uyum kapsamında düzenlemeye gidiyor. Artık tüm şarj cihazları tek tip olacak. Şarj cihazsız ürün alınabilecek. Yılda 7.5 milyon adet tasarruf öngörülüyor.

Tüketicilerin her telefon ya da tablet aldıklarında ihtiyaçları olsun ya da olmasın kutu içeriğinde satılan, eski cihazlarına uyum sağlamayan ve bir girişe sahip şarj cihazları artık tarihe karışıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Avrupa Birliği (AB) Ortak Şarj Cihazı Düzenlemesi’ne uyum kapsamında çalışmalarını tamamladı. Buna göre Avrupa gibi Türkiye’deki üreticiler de 28 Aralık’tan itibaren üretecekleri cep telefonları, tabletler, giyilebilir cihazlar, taşınabilir oyun konsolları, klavye ve mouse gibi cihazlar için ortak bir teknolojiye sahip şarj cihazları geliştirecek. Ortak şarj portu olarak USB-C kullanılacak. Türkiye’de bir yılda satılan cep telefonu sayısının yaklaşık 15 milyon olduğu göz önünde bulundurulduğunda, uygulamayla telefonların yüzde 50’sinin yanında cihaz satılmasının engellenecek. 7.5 milyon adet şarj cihazından tasarruf edilecek.

250 MİLYON EURO TASARRUF

Tüm dünyada uyulması zorunlu ortak bir şarj teknolojisinin olmaması şarj cihazlarının üreticiler tarafından ana ürün ile birlikte satılmasına neden oluyor. Bu da tüketicinin maddi yükünü, elektronik atık miktarını, hammadde kaybını ve dolayısıyla karbon ayak izini artırıyor. Düzenlemenin hayata geçirilmesiyle birlikte AB içinde elektronik atığın yıllık 980 ton, hammadde kullanımının 2 bin 600 ton ve sera gazı üretiminin ise çevreye salınan gaz emisyonu olarak 180 karbondioksit eşdeğeri kiloton azalması bekleniyor. Ayrıca tüketici harcamalarında AB içinde yıllık 250 milyon euro tasarruf sağlanacağı öngörülüyor. 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren uygulanacak olan düzenleme kapsamında üye ve müzakere sürecindeki ülkeler de üretimlerini buna göre şekillendirecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP