https://aydinhalkhaber.com/wp-content/uploads/2023/02/png_20230220_201906_0000.png
EYT düzenlemesi ne zaman yasalaşıyor?
49 okunma

EYT düzenlemesi ne zaman yasalaşıyor?

ABONE OL
15 Şubat 2023 12:51
EYT düzenlemesi ne zaman yasalaşıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Herkesin beklediği EYT düzenlemesi ne zaman yasalaşıyor? sorusuyla ilgili açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmiş, 7 Şubat Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda konuşulması kararlaştırılmıştı. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından meclis çalışmalarına ara verildi. EYT görüşmelerinin devam edeceği tarihe yönelik açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan geldi.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesindeki son durumla ilgili araştırmalar sürüyor. Kahramanmaraş depremleri ardından milli yas ilan edildi ve meclis görüşmeleri askıya alındı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla birlikte Meclis’in açılacağı tarihi belirtti.

MECLİS AÇILIŞ TARİHİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Elitaş açıklamasında, “Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda, depremzedelere yardımcı olabilmek ve acılarını paylaşmak için milletvekillerimizi deprem bölgelerine gönderiyoruz.

Bu nedenle TBMM’ye 21 Şubat’a kadar ara verme kararı aldık. TBMM, 21 Şubat Salı günü saat 15.00’ten itibaren gündeminde bulunan kanun tekliflerini görüşmek üzere çalışmalarına devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

EYT GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN?

Meclis faaliyetlerine 1 hafta ara verileceğini açıklayan Elitaş, EYT görüşmelerinin 21 Şubat’ta yapılacağını söyledi. Genel Kurul’daki görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulması planlanan düzenlemenin, Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşması bekleniyor.

TEKLİFLE İLGİLİ ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Cumhur İttifakı milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifle ilgili öne çıkan başlıklar şöyle:

– 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler düzenlemeden faydalanacak.

– EYT’de herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.

– Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek.

– Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek.

– Kadroya alınan işçiler ile işçi statüsüne geçirilenlerin aylık almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin feshini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kalkacak.

– EYT’lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek.

– Teklifin bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınması, gelecek hafta da Genel Kurulda yasalaşması öngörülüyor.

– Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

– Emeklilik başvuruları, e-Devlet üzerinden veya SGK’ye yapılabilecek.

– 5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.