Akaryakıt’a Zam Üstüne Zam!
216 okunma

Akaryakıt’a Zam Üstüne Zam!

ABONE OL
4 Ocak 2024 11:19
Akaryakıt’a Zam Üstüne Zam!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akaryakıt fiyatları başta benzin ve motorin olmak üzere araç sahiplerinin gündeminde kalmaya devam ediyor. Akaryakıtta ÖTV oranlarının artmasının ardından hem mazot, hem benzin hem de otogaz fiyatları zamlandı. Litre fiyatları yeniden 40 lira seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatları Libya’daki arz kesintileri ve Orta Doğu’daki saldırıların önemli ham petrol üretim bölgesindeki gerilimi artırmasıyla Çarşamba günü yüzde 3’ten fazla yükseldikten sonra yükselişe devam etti. Brent petrol 79 dolara kadar yükseldi. Diğer yandan ise dolar/TL kuru da 30 TL’ye doğru hareketlerine devam ediyor. Akaryakıt fiyatları üzerinde hali hazırda endişe yaratan bu gelişmeye, bir de 6 aylık Yİ-ÜFE oranlarının belli olması eklendi. Akaryakıtta ÖTV oranları yüzde 25,6 arttı. Bu gelişme sonrası hem benzin hem motorin (mazot) hem de otogaza (LPG) zam geldi.

AKARYAKITA 3’LÜ ZAM

1 litre benzin ÖTV tutarı 7,52 liradan 9,82 liraya yükseldi. Benzin grubunda 2,31 TL’lik zam araç sahiplerine yansıtıldı. 1 litre motorin ÖTV tutarı da 7,05 liradan 9,21 liraya yükseldi. Mazot fiyatı ÖTV artışı sonrası 2,17 TL zamlandı. Otogaz grubunda ise 1,00 TL ÖTV fiyat artışı meydana geldi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP