Cumhur İttifakı satışa sessiz kaldı
160 okunma

Cumhur İttifakı satışa sessiz kaldı

ABONE OL
26 Mart 2024 11:31
Cumhur İttifakı satışa sessiz kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nazilli Belediyesi’ne ait taşınmazların NAZBEL üzerinden satışına ilişkin çıkan haberlerin üzerine CHP ve İYİ Partili Meclis üyeleri basın açıklamasında bulundu. Millet İttifakı üyeleri “Satışa onay vermedik” şekinde açıklama yaparken Cumhur İttifakı meclis üyelerinin sessiz kalması tepkiye neden oldu.

Nazilli Belediyesi’ne ait çok sayıda taşınmazın belediyenin şirketi NAZBEL üzerinden satışa çıkarıldığı yönünde gazetelerde ve haber sitelerinde çıkan haberlerin ardından CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri basın açıklamasında bulundu. Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Mehmet Panaryırcı toplantı salonundaki basın açıklamasına belediye meclis üyeleri Kadir Mutlu, Soner Yelkovan, Fatih Pehlivan, Tuncay Ayas, Hakkı Siber ve Gönül Öztürk katıldı.

Belediye meclis üyelerinin de satışa onay verdiği iddiaları üzerine yapılan açıklamada NAZBEL yönetiminde yer alan Bülent Burmaoğlu dışında hiç bir meclis üyesinin satışlarla ilgili bilgi sahibi olmadığı ifade edildi. Toplantıda il olarak söz alan Kadir Mutlu, Naz Bel’deki yönetimin aldığı kararlara meclis üyeleri olarak bilemeyeceklerini belirterek, satıştan habersiz olduklarını ifade etti. Mutlu, konuyla ilgili Meclis gündemine gelen maddeleri tek tek okudu. “AYNİ SERMAYE ARTIRIŞI İÇİN ONAY VERDİK”
Satışa onay vermediklerini ifade eden Kadir Mutlu, “Maddelerden birinde ayni sermaye arttırımına gidilmesine yönelik onay vermişiz. Diğerinde vergi borçlarına mahsuben 90 küsur parçalık bir listenin devrine onay verdik. Hatta bu toplantıda listeye ulaşamadığımız için tartıştık. Ancak toplantı sonunda görebildik listeyi. Şirket sermayesini arttırma amacı olduğu için bir mahsur görmedik. Bu kadar fazla parça olmasını da beklemiyorduk. Ve tüm meclis üyeleri vergi borcuna mahsuben olacak şekilde şerh düştü. Kaldı ki satış hala geçmiyor, devri onayladık biz. Aralık ayında da Menderes restoran ile Toygar ve Ocaklı’da bulunan iki taşınmazın NAZBEL’e ayni sermaye artırımı için devri vardı, bunlar reddedildi” dedi.

İYİ Partili Meclis Üyesi Soner Yelkovan ise yapılanların etik olmadığını belirterek, “Satışla ilgili hangi taşınmazlar olduğunu, hangi sermayeden olduğunu bilemiyoruz. Ama mecliste Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı olarak sermaye artırımına oy birliğiyle karar verdik. Ama satışın hukuki olup olmadığını hukukçular belirleyecek. NAZBEL anonim şirket olduğu için şirket hukukuna giriyor. Buna da o alanda çalışan arkadaşlarımız bakıp karar verecek. Uygun değilse gerekirse dava açacağız. Orada ayni sermaye dediği için onay verdik, satış deseydi geçmezdi. İçeriğini de tam olarak bilmiyoruz, biz de olayı basından duyduk. Buna karşı bir açıklama yapmak istedik. Eğer hukuksuz bir durum varsa da önüne geçmek istedik. Seçime sayılı günler kala böyle bir şey yapılması da etik değil” diye konuştu.

CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin seçime çok kısa bir süre kala bir anda Nazilli’nin gündemine oturan konuyla ilgili açıklama yaparak kamuoyunu aydınlantması takdirle karşılanırken Cumhur İttifakı meclis üyelerinin böyle önemli bir konusa sessiz kalması ise tepkiye neden oldu. 5 gün sonra belediye başkanlığı bitecek olan Kürşat Engin Özcan’ın “Köy Mallarını Satmayacağız, Sattırmayacağız” sözlerini hatırlatan vatandaşlar, Nazilli halkına ait olan yerlerin satılmasına razı olmadıklarını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP