Nazilli sıcakları yetmezmiş gibi 400 derece sıcaklıkta çalışıyorlar
203 okunma

Nazilli sıcakları yetmezmiş gibi 400 derece sıcaklıkta çalışıyorlar

ABONE OL
1 Ağustos 2023 16:17
Nazilli sıcakları yetmezmiş gibi 400 derece sıcaklıkta çalışıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nazilli’de sıcaklar 45 dereceyi buluyor. Nazilli sıcakları yetmiyormuş gibi bir de ateş başında çalışan fırıncılar ve pideciler 400 derecenin altında ekmek parası kazanmaya çalışıyor.

En sıcak ilçelerin başında yer alan Nazilli geçtiğimiz günlerde 45 derece sıcaklıkla rekora ulaştı. Nazilli sıcaklarından kaçmak için binlerce kişi tatillik alanlara akın etti. Ancak saatlerce ateşin karşısında sıcak ekmek ve pide yetiştiren fırın ustaları, kavurucu sıcaklara rağmen işlerini aşkla sürdürüyor.

Diğer mesleklere göre kavurucu sıcaklara daha çok maruz kalan ancak geçimlerini sağlamak için “kavrulsalar da çalışmak zorunda olan” fırıncılar ve ocak başında çalışanlar zor günler yaşıyor.

“60 DERECE SICAKLIĞIN ALTINDA ÇALIŞIYOR”

Baba mesleği olan pideciliği 15 yıldır aşkla yapan Birkan Bekler, 60 derece sıcaklık altında çalışığını ifade ederek,”Nazilli’de hava sıcaklıkları 45 dereceyi buluyor. Hava sıcaklığı üzerine fırının sıcaklığı baygınlık geçirtecek dereceye getirtiyor. Ancak bol su tüketiyoruz. İşimiz zor, Allah bize kolaylık versin. Ancak işimi  çok severek yapıyorum. Baba mesleğiydi. İlk çorba yaparak başladım babamın lokantasında. Sonra da pide yapmayı öğrendim. Lise öğrenim döneminde başladım pide yapmaya. Baba mesleğimi yürütmek istedim. Yok olmasına gönlüm razı değildi aynı zamanda mesleğimi yaparken kendimi çok iyi hissediyorum. Müşterilerden güzel yorumlar almak yorgunluğumuzu hafifletiyor.” İfadelerini kullandı.

“ARTIK ÇIRAK YETİŞMİYOR”

Pidecilik yapmak için çırak bulumadıklarını belirten Birkan Bekler,” Yeni nesil bu tarz işleri yapmak istemiyor. İlgi de duymuyor. Öğrenmek için gelen çocuklar da yok. Aslında bu meslek çok geçerli, her zaman ihtiyaç duyulabilecek bir meslek. Ama sıcağın altında ve tozuna maruz kalarak çalıştıgımız için gençler pek talep etmiyor. Oğlumu yetiştirebilirsem ne mutlu bana. Babadan kalma mesleği kuşaklar boyu aktarmayı düşünüyorum.”

DAMAKLARI ÇATLATAN PİDENİN SIRRI NE?

Damakları çatlatan pidenin püf noktasını anlatan Bekler,” Öncelikle sevginizi katmanız lazım içine. Severek yapmazsanız pideniz de lezzetli olmaz. Damaklarda tat bırakması için pek baharat kullanmamalısınız. İçindeki doğal malzemeleri müşteriler tadarken hissetmeli.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP