Okul Servis Ücretleri Uçtu
253 okunma

Okul Servis Ücretleri Uçtu

ABONE OL
19 Ağustos 2023 11:23
Okul Servis Ücretleri Uçtu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni eğitim öğretim dönemine sayılı günler kala özel okulların yüksek ücretlerinin ardından, servis ücretleri de velileri isyan ettirdi. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün (UKOME) belirlediği tarifenin üç-dört katını isteyen, sözleşmelere de keyfi maddeler ekleyen özel okul servisleri velilerin çilesi oldu. Öyle ki 100 bin TL’ye kadar servis ücreti isteyen ve parayı peşin talep eden okullar bile var. Bazı özel okullardaki servisler ise taksi ücretlerini dahi geride bıraktı.

VELİLER ARALARINDA ANLAŞIYOR

Yüksek fiyatları ödemek istemeyen veliler ise, alternatif arayışına yöneldi. Kimi veliler aralarında anlaşıp tur hizmeti veren ve servisçilik belgesi bulunan minibüslerle anlaşıyor. Kimi veli korsan servis olarak adlandırılan kişilerle kimi de korsan taksilerle bu sorunu çözmeyi planlıyor. Veliler isyan ederken servis şirketleri de UKOME’nin yüzde 65 zamla, 1.300 TL’ye çıkardığı kilometre ücretini yeterli bulmuyor.

Sabah’ın haberine göre, tarifenin en az 2.500 TL olması gerektiğini söylüyor. Okulların UKOME’nin açıkladığı ücretten daha fazla fiyat belirleyemeyeceğini aktaran Tüketici Federasyonu ise “Tüketici Hakem heyetine başvurarak, fazladan ödediğiniz ücretleri iade alabilirsiniz” diyor.

SERVİS 235, TAKSİ 202 TL

İstanbul Anadolu Yakası’nda yaşayan bir veli, yaptığı hesaplama sonucunda servisin taksi ücretinden daha pahalıya geldiğini söyledi. Veli, “Benim evim okula 5.9 kilometre. UKOME’nin bu kilometreye çıkardığı ücret yıllık 13 bin 798 TL. Ancak servis benden aynı yol için 42 bin 444 TL istedi. 180 gün karşılığı istenen ücret bu. Bu durumda günlük servis ücreti 235 TL’ye geliyor. Okula sarı taksi ile gidiş-dönüş ise 202 TL. Taksi ücretinin yıl içinde artacağını düşünsek dahi servisler de sözleşmelere ücretlerin artırılacağı maddesini ekliyor” dedi. Bu servise çocuğunu vermek istemediğini belirten veli, alternatif modelleri araştırdığını kaydetti.

FİYATI ŞİRKETLER ARTIRIYOR

Avrupa Yakası’nda oturan K.S. de, “Servisler devlet okullarında UKOME’nin belirlediği tarifeyi uygular, özel okullarda ise daha fazla ücret talep eder. Ancak bu fark yüzde 50’yi geçmezdi. Bu yıl UKOME ile servis şirketi arasında 3.5 kat fark var. Servis benden 61 bin TL istedi. Çocuğun okuluna zaten 110 bin TL ödüyoruz. Servis neredeyse okul ücretine yaklaştı” diye konuştu. Bu sorunu okuldaki diğer verilerin de yaşadığını anlatan K.S., “Bu işi şirketten bağımsız yapan servis şirketleri var. Büyük tur şirketleri de bu araçları şoförleri ile tutuyorlar. Bize bu ücreti kendilerinin almadığını söylediler. Şoförle anlaştık. Bize UKOME tarifesinin 3 bin TL üzerinde hizmet verecek” ifadelerini kullandı.

Başka bir veli de, servis şirketlerinin çok keyfe keder davrandığını belirterek, şunları söyledi: “UKOME’nin belirlediği tarifenin 3 katını istediler. Kabul etmeyince ‘Kime şikâyet edersen et’ dediler. Bu ücreti peşin istedikleri gibi sözleşmeye de yıl içinde ‘ek ücret talep edilebilir’ ifadesi ekliyorlar. Bu dikte tavrı kabul etmiyorum. Korsan taksiyle anlaştım. Hem uygun hem konforlu. Çocuğum servisle de bir saat dolaşmayacak.”

TARİFEYİ ÜÇE KATLEDİLER

– Günlük gidiş-dönüş toplam ücret baz alınmıştır.

– Bir özel servis şirketinin veliye verdiği ücretlendirme üzerinden ortalama özel servis günlük ücreti hesaplanmıştır. Her servisin ücreti farklıdır.

– Aynı kilometreler baz alınarak taksi ücreti hesaplanmıştır.

– UKOME ücreti belirlenen tarife üzerinden kilometre hesabıyla yapılmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP