Seçim Yasakları Neler?
176 okunma

Seçim Yasakları Neler?

ABONE OL
30 Mart 2024 20:44
Seçim Yasakları Neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere saatler kala seçim yasakları da başladı. Adayların ve siyasi partilerin seçim propaganda saat 18.00 itibariyle sona erdi. Seçim yasakları ve bu yasakların ayrıntıları merak ediliyor. Peki, pazar günü seçim nedeniyle neler yasak olacak?

31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere artık saatler kaldı. Yerel seçimlerde, 61 milyondan fazla seçmen yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanacak. Seçimler öncesi vatandaşlar tarafından pek çok detay merak ediliyor. Peki, seçim yasakları neler? 31 Mart Pazar günü günlük hayatın kuralları da seçime göre ayarlanacak. Yarın kahvehaneler, kıraathaneler, internet kafeler kapalı olacak. İçkili lokanta da dahil hiçbir yerde içki servisi yapılamayacak, satışı olmayacak. Görevliler dışında kimse silah taşıyamayacak.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10’uncu günün sabahında başlamasını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona ermesini öngörüyor. Buna göre, seçime katılan siyasi partilerin ve adayların siyasi propaganda yapabilme serbestliği saat 18.00 itibarıyla sona erdi.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim günü, yani yarın saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak, 18.00 ile 21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Yarın saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP