Başkan Atay’dan Miting Gibi Açılış
180 okunma

Başkan Atay’dan Miting Gibi Açılış

ABONE OL
24 Ocak 2024 18:25
Başkan Atay’dan Miting Gibi Açılış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15’İNCİ KİTAP KAFE HİZMETE SUNULDU

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği projelerden olan Kitap Kafeler’in 15’incisi hizmete açıldı.

Ders çalışmak, kitap okumak ve araştırma yapmak isteyenlere konforlu bir ortam sağlayan Kitap Kafeler, şehrin dört bir yanında hızla yayılmaya devam ediyor. Efeler’in bilgi yuvaları; ders çalışmaya elverişli ortamı, internet bağlantılı bilgisayarları, güler yüzlü çalışanları ve ücretsiz ikramlarıyla yoğun ilgi görüyor. Bu ilgiyi karşılıksız bırakmayan Başkan Atay, kitap kafelerin sayısını söz verdiği gibi artırıyor.

Kitap Kafelerin 15’incisi Efeler Mahallesi Alaçam Caddesi 2289 Sokak’ta gerçekleştirilen törenle açıldı.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın eşi Güneş Atay ile katıldığı, Yazar Gülşah Elikbank’ın konuk olduğu açılış törenine; İyi Parti İl Başkanı Ahmet Ertürk, İyi Parti Efeler İlçe Başkanı Özgür Metin, İyi Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mert Tokgöz, Merhum Araştırmacı, Arşivci Mehmet Ruhtan Yazıcı’nın eşi Ruşen Yazıcı, kentteki siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının ve sendikaların temsilcileri ile Efeler Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“SEÇİME KADAR EFELER’DE KİTAP KAFE SAYISINI 20’YE ÇIKARACAĞIZ”

Yerel seçimlere kadar kentteki kitap kafe sayısını 20’ye çıkaracaklarını belirten Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, şöyle konuştu:

“Geçen hafta bir farklılık oldu biliyorsunuz, İyi Parti’ye geçiş yaptım, ondan sonraki ilk açılışımı gerçekleştiriyorum. Bugün beni yalnız bırakmayan bütün Efeler halkına sonsuz şükranlarımı sunuyorum, sağ olun, var olun. Bir sözümü daha yerine getirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Seçimden önce neler yapacağımı Efeler halkına anlatmıştım. Bunun yüzde 96’sından fazlasını gerçekleştirdim. Bir belediye ilk kez, fabrika kurdu. 65 kadınımız orada istihdam ediliyor ve ekonomik özgürlüğüne kavuşuyor. Göreve geldiğim 2019 yılında Efeler Belediyesi’ne ait gündüz bakımevi yoktu. Bu eksikliği de giderdik ve 5 gündüz bakımevi açtık. 752 öğrencimiz orada eğitim görüyor. Bugün 15’inci Kitap Kafemizi açıyoruz. Bizi yönetecek olan çocuklarımızın bilgili olması gerekiyor. Onlar bilgili olacak ki, fikir sahibi olacak. Hani bilgili olmadan fikir sahibi olanların ülkeyi ne hale getirdiğini hep birlikte gördük. İnanın ki seçime kadar kitap kafe sayımızı 20’ye yükselteceğiz.”

“AYDIN’DA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK, İLK OLACAK HİZMETLERE DEVAM EDECEĞİZ”

Göreve geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği projelerle ilgili konuşan Başkan Atay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dow Kafe açtık, kitap fuarı hiç yapılmamıştı, 62 yayın evi ve 49 yazarın geldiği, 10 gün süren bir kitap fuarı gerçekleştirdik. Kitap Kafelerde ise beni en çok etkileyen şey Ovaeymir’deki Kitap Kafe idi arkadaşlar. Çarşamba günü açtık cumartesi günü ziyarete gittim, kapının önünde 20 çocuk vardı. ‘Neden bekliyorsunuz’ dedim. ‘Başkanım çıkmıyorlar içeriden’ dedi. İçeriye girdim, bütün çocuklar ders çalışıyordu. Bütün çocuklar kitap okuyordu. Onlara buradan bir söz daha veriyorum. Ovaeymir Mahallesi’ne bir Kitap Kafe daha açacağım. Hep birlikte Efeler’de güzel günler göreceğiz, iyi günler göreceğiz, inanın çok iyi günler göreceğiz arkadaşlar.”

ASTİM KREŞ, ENGELLİ, YAŞLI VE ALZHEİMER MERKEZİ MÜJDESİ

Önümüzdeki süreçte hayata geçireceği projelerle ilgili de bilgiler paylaşan Başkan Mehmet Fatih Atay, “Astim Organize Sanayi Sitesi’nde belediyemizin 5 dönümden fazla arazisi var. 800 çocuğun eğitim göreceği, Türkiye’deki organize sanayilerinin içindeki ilk ve en büyük kreşin temelini atacağız arkadaşlar. Çünkü çalışan kadınlarımızın özgürleşmesi için, ekonomik bağımsızlığına kavuşması için çocuklarını bırakacakları yer yok. Çalışan emekçi kadınlarımızın çocuklarının da okul öncesi eğitimini gerçekleştireceğim, söz veriyorum. Değerli arkadaşlarım, engelli yurttaşlarımız çok, yaş ortalamamız çok yükseldi. Onlar için engelli ve yaşlı konuk evleri yapacağım. Onun temelini de mart ayının ilk günlerinde atmayı hedefliyoruz. Dalama Mahallesi’nde Alzheimer Merkezi açmayı hedefliyoruz. Beni 5 yıl boyunca yalnız bırakmayan Efeler halkıma, kadın derneklerine, gençlere, muhtarlara, belediye meclis üyesi arkadaşlarıma, personelime sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

“BAŞKAN ATAY SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN ÇOK İYİ BİR ÖRNEĞİNİ SERGİLİYOR”

Aydın’da Demirci Mehmet Efe ile 9 yıl Kurtuluş Savaşı’nda savaşmış bir efenin torunu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Yazar Gülşah Elikbank ise şöyle konuştu:

“Bir efe torunu olarak Efeler Belediyesi’nin, Efeler Mahallesi’nde gerçekleştirdiği Kitap Kafe’nin açılışında bulunmak benim için onur. Çünkü onların bize emanet ettiği bu topraklarda artık 11 romanı yayınlanmış, 10 ülkede farklı romanları farklı dillerde yayınlanan bir yazar olarak karşınızdayım. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Memleketini en çok seven işini en iyi yapandır.’ Hem bunu yapmaya çalışıyorum hem de Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın ekibi ile ne kadar iyi işler yaptığını bizzat gördüm. Sosyal belediyeciliğin çok iyi bir örneğini burada gösterdikleri için başkanımıza teşekkür ediyorum.”

“RAHMETLİ EŞİMİN ARŞİVİ KİTAP KAFELERDE OKURLA BULUŞUYOR”

“Yaşarken öyle anlar vardır ki sözcüklerin o anı anlatmaya gücü yetmez, şu an da benim için öyle bir an.” diyerek sözlerine başlayan Merhum Araştırmacı, Arşivci Mehmet Ruhtan Yazıcı’nın eşi Ruşen Yazıcı, “Sevgili eşim Ruhtan Yazıcı gerçek bir kitap tutkunuydu ve bu konuda büyük bir arşiv yapmıştı. Yaşarken bunları özellikle çok sevdiği çocuklarla ve gençlerle paylaşırdı, paylaştıkça çoğaldığını düşünürdü çünkü. Geniş arşiv onun vefatından sonra, kitap kafelerde okurla buluşuyor. Kitapların bir kısmı şu an herkesin faydalanabileceği bir şekilde burada. Bu benim için büyük bir mutluluk ve Ruhtan’ın da bunu hissettiğini düşünüyorum. Kitap Kafeler konusunda başkanımız Mehmet Fatih Atay’a ve bağış sırasında özverili çalışmaları nedeniyle Ahmet Zeki Muslu’ya, Serkan Fırtına’ya ve Türkiye Yazarlar Sendikası Aydın Temsilcisi Hülya Deniz Ünal’a çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“EFELER MAHALLEMİZ İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR HİZMET”

Efeler Mahallesi sakinlerinden Nihal Kınalı, “Efeler Mahallemize kadınlarımız tarafından ilgiyle karşılanan Hanımevi kazandıran Efeler Belediyemizin şimdi de kitapseverler için çok değerli bir hizmet olan Kitap Kafe’mizi hizmete açıyor olmasından dolayı çok mutluyuz. Kadınlarımıza, gençlerimize ve çocuklarımıza değer veren, bu anlamlı projeler için belediye başkanımız sayın Mehmet Fatih Atay başta olmak üzere, belediyemizin ilgililerine mahalleliler olarak çok teşekkür ediyorum. Efeler Mahallesi Kitap Kafemiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Efeler Mahalle Muhtarı Şerif Ali Avcı da yaptığı konuşmada Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a mahalleye kazandırdığı Kitap Kafe için teşekkür etti.

Konuşmalarından ardından Başkan Atay 15’inci Kitap Kafe’nin açılış kurdelesini protokol üyeleri ve konuklarla birlikte keserek, bilgi yuvasını hizmete açtı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP