“YAPTIM OLDU DEMEKLE FARKINDALIK OLMAZ”
218 okunma

“YAPTIM OLDU DEMEKLE FARKINDALIK OLMAZ”

ABONE OL
15 Nisan 2022 12:03
“YAPTIM OLDU DEMEKLE FARKINDALIK OLMAZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazıma başlamadan önce biraz kendimden bahsedeyim 54 yaşındayım 15 yaşında ve 7 yaşında iki otizmli çocuk babasıyım. 13 yıldır doya doya otizmin içindeyim. Bu çocuklarımız için ön lisans da olsa iki okul bitirdim. Önümüzdeki yılda üçüncü ön lisansı başlayacağım. Otizm ile ilgili tüm akademik çalışmaları araştırdım, kursları bitirdim. Otizmli bir aileyi ancak aynı durumda ki aile anlar, ben anlıyorum diyen hariciler mutlaka yalan söylüyordur.

OTİZM

doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.
1970’li yıllarda 10 bin çocukta 2 çocuğa otizm teşhisi konulurken, 1980’li yıllarda artış görüldü 2500 de 1 çocuğa teşhis konuldu. 2002’ye gelindiğinde ise  bin çocuktan 7’sine otizm teşhisi konur oldu . 2020 itibarıyla her 54 çocuktan biri otizmli! 2021sonu itibari ile her 44 çocuktan birine teşhis konuldu. En fazla 5 yıl sonra bu sayı 10 çocukta bire kadar düşecek. O zaman otizmin  ne olduğunu herkes anlayacak ve geç de olsa bizlere hak verecek. Bundan dolayı lütfen özel eğitimi yürekten kabul eden öğretmenler ile çalışalım sadece para kazanmak için yapanlar ile çalışmayalım.

YAPTIM OLDU DEMEKLEDE FARKINDALIK  OLMAZ. EĞİTİM! EĞİTİM! EĞİTİM!

Peki Nazilli ve çevresinde otizm rakamsal olarak hangi düzeydedir;
Nazilli Aydın’ın doğu  bölgesi olan 7 ilçeye hizmet vermektedir bu yedi ilçede ortalama olarak 230  civarı otizmli birey var bu rakama 0 – 3 yaş arası çocukları olan ailelerin  toplumun öğrenmemesi için gizledikleri rakam hariç,  yaklaşık 20 otizmli çocuk olarak düşünülmektedir, ayrıca bu rakam harici 15 civarı 30 ve yukarı yaş grubundaki zihinsel diye tabir edilen ve gayret gösterilmeyen bireyler de var. Hiçbir eğitim almayıp okullarından mezun olan bireyler ise yaklaşık 20 kişi, bu rakamlar yüzde 80 doğruluk payı ile belirlenmiştir, kurumlar arası iletişim bozukluğu ve otizm istatistiklerinin tutulmaması devlet kurumlarındaki rakamların yanlış olmasına neden olmaktadır. Belirtmiş olduğum rakamlar derneğimizin ve şahsi gayretlerim ile öğrenmiş olduğum rakamlardır.
Otizm farkındalık çalışmalarının ve eğitimin önemi ortadadır. Son yıllarda toplum içinde bu farkındalık artmış olup tam tersi kurum, kuruluş ve STK’lar daha da önemsiz olmuştur.
Son olarak bir alıntı yazıyı paylaşmak istiyorum,
Otizm nedir?
Otizm cevabı olmayan sorudur.
Otizm sessizliğe susmaktır.
Otizm yalnızın YALNIZLIĞIDIR.
Otizm yaptığına değil yapmadığına bakılmaktır.
Otizm çare arayışında çaresizliği tatmaktır.
Otizm ARİFİ BOL TARİFİ ZOR OLANDIR.
LÜTFEN BİR OLALIM BİRLİK OLALIM
Bir sonraki yazımda otizmde eğitilme ve eğitilmemeyi anlatacağım.
Serdal YAMAN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP